UM Nowy Sącz: Zapomniane zakątki przyrody i historii zyskają nowy blask?
Zapomniany zakątek przyrody i historii” taki tytuł nadano projektowi, o którego dofinansowanie stara się Urząd Miasta Nowego Sącza w partnerstwie z Gminą słowacką****Vyšné Ružbachy, w ramach programu Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 2020. Wartość całkowita projektu to blisko 140 000 euro.
Projekt zakłada podniesienie atrakcyjności pogranicza polsko słowackiego w zakresie przyrodniczego i kulturowego poprzez przywrócenie mieszkańcom i turystom zapomnianych, cennych przyrodniczo i kulturowo terenów pogranicza: Lasku Falkowskiego w Nowym Sączu i Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego.
W ramach zadania przewidziano rewitalizację obszaru ścieżki przyrodniczej w Lasku Falkowskim w Nowym Sączu. Obecnie teren ścieżki jest zdegradowany i zdewastowany. Znajdują się na nim pozostałości po niegdyś istniejącej ścieżce turystycznej: pozostałości tablic, pomostów i drewnianych ław. Teren posiada naturalne walory przyrodnicze i historyczne.
Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie powstaną w Lasku Falkowskim ścieżki turystyczne o łącznej długości około 1900 m, obiekty małej architektury, między innymi wiata, ławki, tablice edukacyjne, pomosty.
Projekt obejmuje też rewitalizację parku przyrodniczego Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego w Wyżnych Drużbakch (Vyšné Ružbachy) na Słowacji.
Na terenie obiektu znajdują się rzeźby tworzone od 1966 roku. Jest to drugie w Europie Środkowej najstarsze miejsce, gdzie odbywają się plenery rzeźbiarskie.
Rewitalizacja tego miejsca obejmuje budowę altany, miejsca na ognisko, postawienie ławek i huśtawki dla dzieci.
Projekt obejmuje również wydarzenia promujące obszar pogranicza polsko-słowackiego. Powstanie strona internetowa, na której zostaną umieszczone trasy i przystanki w Lasku Falkowskim, opis poszczególnych rzeźb i plan gry terenowej, przeznaczonej dla odwiedzających park Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego. Ponadto na stronie znajdą się informacje o faunie i florze danego obszaru, o możliwościach aktywności fizycznej i zwiedzania tych miejsc różnymi środkami transportu, w tym na rowerze.
Wartość całkowita projektu: 139 976,10 euro
wnioskowane dofinansowanie dla Miasta Nowy Sącz: 56 227,17 euro
wkład własny: 18 543,01 euro.
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-06-04 07:57:08
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/inwestycje/21240
Autor: krystian