UM Nowy Sącz: Będzie kocioł na biomasę umowa w MPEC-u podpisana
Dziś (8 lipca 2019 r.) w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu została podpisana umowa na wykonanie zadania pn. Budowa kotła na biomasę o mocy nominalnej 7 MW” pomiędzy UAB ENERSTENA (Litwa) a Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu. W spotkaniu wziął także udział Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, który wyraził swoją aprobatę dla projektów rozwojowych sądeckiego MPEC-u.
- Miasto Nowy Sącz dba i będzie dbało o rozwój Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej _ powiedział prezydent Ludomir Handzel.- Jest to krok w dobrym kierunku i cieszę się, że ograniczymy emisję do atmosfery niekorzystnych substancji. Należy pamiętać, że jest to jeden z elementów Aktu Czystego Powietrza Dla Sądecczyzny._
__
_- Budowę kotła rozpoczynamy już od jutra, a termin końcowy robót ustaliliśmy na 29 listopada 2020 roku. Ten kocioł pozwoli nam zredukować ilość spalanego węgla o 4 i pół tysiąca ton rocznie. Będziemy zamawiać około 80 wagonów węgla mniej _ tłumaczył prezes zarządu MPEC Pawł Kupczak.
Wykonawca został wyłoniony wskutek przeprowadzenia trzeciego postępowania przetargowego, w którym zobowiązał się wykonać zadanie za 14 145 000 zł brutto.
_- Cieszymy się, że Miasto Nowy Sącz dba o ekologię i martwi się losem przyszłych pokoleń. Mam nadzieje, że ta inwestycja przyniesie oczekiwane efekty _ powiedział dyrektor generalny Grupy Enerstena Virginijus Ramanauskas.
Realizowany projekt budowy kotła opalanego biomasą, to pierwszy etap do uzyskania przez kotłownię Millennium i sieć z niej zasilającą statusu systemu efektywnego w którym ponad 50 % energii cieplnej wytwarzane ma być w odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz w kogeneracji.
Realizacja powyższego zadania wpłynie pozytywnie na:
- zwiększenie udziału ciepła wytworzonego z OZE w sieci ciepłowniczej o około 20 % jako pierwszego etapu do osiągnięcia poziomu produkcji ciepła z OZE i kogeneracji w ilości ponad 50 % produkowanego ciepła, czyli spełnienia warunku efektywnego systemu ciepłowniczego,
- zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii na terenie kraju zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych,
- dywersyfikacja paliw wykorzystywanych w ciepłowni Millenium dla zmniejszenia ryzyka wzrostu ceny ciepła,
- ograniczenie spalania węgla o około 4 500 ton rocznie czyli około 80 wagonów węgla mniej
W spotkaniu uczestniczył także wiceprezes zarządu MPEC Andrzej Brzeziński oraz dyrektor Enerstena Laimonas Kucinskas.
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-07-08 14:16:50
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/21492
Autor: krystian