Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami 54 szkółek ginących zawodów. W tym roku na ich wsparcie Powiat Nowosądecki przeznaczył kwotę blisko 182 tysięcy złotych. Na warsztaty uczęszcza kilkaset osób. Nadzór nad projektem sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.

– Szkółki ginących zawodów są finansowane przez powiat od kilkunastu lat – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Efekty pracy instruktorów są widoczne na licznych imprezach i wydarzeniach kulturalnych w regionie. Prezentują się tam muzycy, którzy uczyli się gry na instrumentach właśnie u was, a swoje prace prezentują artyści, których uczyliście rzeźby, ceramiki, czy malarstwa na szkle. Wasza praca przyczynia się do zachowania tradycji i dziedzictwa kulturalnego regionu. Bardzo za to dziękuję – mówił starosta zwracając się do instruktorów.

Dzisiaj podpisano z nimi umowy na kolejny rok. Wśród kilkudziesięciu Szkółek Ginących Zawodów jest m.in.: 38 Szkółek Muzykowania Ludowego: skrzypce, trąbka, klarnet, basy, zespoły instrumentalne i kontrabas.

Ponadto, dzieci i młodzież uczęszczają na zajęcia do szkółek: bibułkarstwa, haftu, rysunku na szkle, rzeźby, malarstwa, plastycznej, ikonopisarstwa, grafiki, piosenki oraz śpiewu i tańca regionalnego.

Wraz ze starostą, umowy wręczali: wicestarosta Antoni Koszyk i członek Zarządu Edward Ciągło.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska