UM Nowy Sącz: Jubileusz 100-lecia urodzin Zofii Rysiówny
Dzisiaj (15 maja) Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza Magdalena Majka wraz z Dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Marcinem Porębą uczcilijubileusz 100-lecia urodzinZofii Rysiówny, która spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu.
Zofia Rysiówna Urodzona w Rozwadowie 17 maja 1920 roku.
**** Jeśli w życiu jest miejsce na dobro i zło to sztuka świadomie wypełnia je pięknem i dobrem”.
Role Rysiówny przenikały tę magiczną granicę rampy teatralnej, aby dać szansę, wniknąć głęboko w widza i pozostawić go czujnym i już nie obojętnym. Jej bohaterki oddziaływały na zmysły, a sceniczne ekspresje pozwalały sięgać głębiej do pokładów własnej indywidualności, dowartościowujących całe życie.
Młodość spędziła w Nowym Sączu. Od maleńkości recytowała długie i trudne wiersze. Tu również debiutowała na scenie Sokoła”. Zawodowe życie aktorskie rozpoczęła w Krakowie tuż po wojnie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Jej szlachetna uroda i warunki psychofizyczne, głębokie wnętrze i mistrzowski warsztat, pozwalały tworzyć wszystkie heroiny, jakie formowała na scenie. Do tych najznamienitszych należy zaliczyć Judytę z Księdza Marka, w spektaklu z Warszawskiego Teatru Dramatycznego. Rola najwyższej próby balansująca na styku tragedii antycznej i starotestamentalnego uniesienia.
Pierwsza Dama teatru polskiego radia. Nagrodzona Wielkim Splendorem w 1989 roku za unikalne kreacje i wkład w rozwój teatru radiowego. Szczególnie upodobała sobie tamtą atmosferę pracy: za szelest przewracanych kartek, szum starych taśm, serdeczność współpracowników, a nawet ten ciągły pośpiech i improwizację.
Wraz z Gustawem Holoubkiem odebrała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznaną w 1996 roku przez miesięcznik Teatr” jako najlepszej aktorce półwiecza, za całokształt twórczości.
Niesione przez nią słowa i myśli przez lata rozłąki, w snach docierały do bliskich w domu rodzinnym.
Skazana w 1941 roku na Obóz Koncentracyjny Ravensbrück za udział w Akcji S”, odbicia emisariusza Jana Karskiego.
Oddała się w ręce gestapo w zamian za życie matki, dwóch sióstr i kuzynki. Aresztowana i torturowana nikogo nie wydała.
Siostra Wanda wyśniła dokładny dzień Jej powrotu. Do Sącza wróciła pieszo pod koniec maja 1945 roku po przeszło 4 latach niewoli.
Odznaczona Krzyżem Walecznych z Mieczami, czterokrotnie medalem wojska i Złotym Krzyżem z Mieczami.
Odeszła 17 listopada 2003 roku. Nowy Sącz zawsze bliski Jej sercu.
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-05-12 13:23:39
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/wydarzenia/23343
Autor: krystian