Leczenie zębów pod narkozą - co należy wiedzieć?

Obraz polskiej stomatologii diametralnie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. I chociaż zastosowane technologie i innowacyjne rozwiązania, sprzyjają szybkiemu i komfortowemu leczeniu ubytków, wiele osób wciąż boi się wizyty u dentysty. U niektórych lęk ten przybiera postać dentofobii panicznego strachu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Na szczęście współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw tym lękom, dostarczając skutecznych rozwiązań również dla tych, których już na samą myśl o dentyście przechodzą ciarki przerażenia. Jednym z nich jest zabieg w narkozie, czyli pełnym znieczuleniu, dzięki czemu możliwe jest leczenie bez bólu i niepotrzebnego stresu.
Narkoza dentystyczna w praktyce
Narkoza dentystyczna to znieczulenie ogólne pacjenta, który podczas zabiegu nie ma świadomości, a więc nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, związanego z leczeniem stomatologicznym. W stan nieświadomości pacjent wprowadzany jest przy użyciu środków farmakologicznych (tzw. anestetyków), a cały proces przebiega pod kontrolą anestezjologa. Wbrew powszechnej opinii, narkozę stosuje się nie tylko podczas wyrywania zębów, choć ten rodzaj znieczulenia wybierany jest najczęściej w takich właśnie przypadkach. Znieczuleniu ogólnemu poddawani są jednak również pacjenci, u których zachodzi konieczność wszczepienia implantów, leczenia kanałowego, a nawet zachowawczego. Narkoza sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu ani strachu i nawet skomplikowane zabiegi mogą zostać wykonane w trakcie jednej wizyty.
Dla kogo zabieg w narkozie?
Jak już wiadomo, leczenie zębów pod narkozą jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy odczuwają paniczny lęk przed tradycyjną wizytą. Znieczulenie ogólne uznawane jest za zasadniczo bezpieczne, a możliwość wystąpienia negatywnych skutków niewielka. Dlatego też zabieg w znieczuleniu przeprowadzany jest także u dzieci, które również odczuwają strach i często nie są w stanie współpracować ze stomatologiem. Stosunkowo mniejszą, ale ważną grupą pacjentów są również osoby z alergią na środki, które wykorzystywane są w przypadku znieczulenia miejscowego, pacjenci, którzy wymagają skomplikowanych prac protetyczno-implantologicznych, zakwalifikowani do mnogich ekstradycji, czy upośledzeni umysłowo lub psychicznie chorzy, z którymi lekarz nie może się porozumieć i wyegzekwować współpracy.
Zalety narkozy dentystycznej
Znieczulenie ogólne podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych niesie ze sobą wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć można:
- zlikwidowanie bólu głęboki sen, w który wprowadzany jest pacjent, uniemożliwia odczuwanie przez niego jakiegokolwiek dyskomfortu,
- brak stresu który niejednokrotnie uniemożliwia przeprowadzenie leczenia, a w skrajnych przypadkach prowadzi do ekstremalnych zaniedbań z powodu panicznego lęku przed wizytą u stomatologa,
- możliwość wykonania kilku mniejszych lub jednego skomplikowanego zabiegu podczas jednej wizyty,
- bezpieczeństwo ryzyko wystąpienia powikłań po znieczuleniu ogólnym jest niewielkie, a cały zabieg odbywa się w bezpiecznych warunkach pod kontrolą anestezjologa,
- przełamanie panicznego lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z możliwości, jakie daje leczenie zębów pod narkozą. Zabieg ten będzie niemożliwy u osób, u których stwierdzono uczulenie na farmaceutki, podawane podczas znieczulenia ogólnego. Istotnym przeciwwskazaniem są również ostre choroby dróg oddechowych i schorzenia ogólnoustrojowe, jak choroby serca, nerek, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.
Leczenie zębów pod narkozą to dobre i komfortowe rozwiązanie dla wszystkich, u których nie sprawdzają się tradycyjne wizyty stomatologiczne. Stanowi ono swoisty ratunek tam, gdzie choroba, stres, a niekiedy wiek, uniemożliwiają podjęcie skutecznych działań w trosce o zdrowy uśmiech i życie bez bólu.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski