UM Nowy Sącz: 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

2 min czytania

Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza Artur Bochenek oddał w imieniu Prezydenta Ludomira Handzla hołd ofiarom zbrodni katyńskiej pod tablicą memoratywną na ścianie kościoła św. Kazimierza.

Prezydent Artur Bochenek przypomniał, że w Katyniu oraz w innych miejscach spoczywają setki oficerów i policjantów Nowosądeczan, mieszkańców regionu oraz osób związanych w różny sposób z Nowym Sączem, przede wszystkim poprzez służbę w 1 pułku strzelców podhalańskich.

Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje w żywej pamięci Polaków. Wśród 14,5 tys. jeńców wojennych oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS, byli profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie, duchowni różnych wyznań. Ciała grzebano bezimiennie, układając je w masowych grobach oraz maskując miejsca pochówków.

13 kwietnia 1943 r. Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Wkrótce, Moskwa zakomunikowała, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 r. podczas zajmowania okolic Smoleńska. Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda sowiecka, a wraz znią władze PRL. Kłamstwo katyńskie, powtarzane przez cały okres PRL, naznaczyło historię Polski. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRS przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.
W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Staraniem prof. Jerzego Gizy, Miasto Nowy Sącz ufundowało tablice memoratywne na kościele pw. św. Kazimierza, zawierające odnalezione nazwiska oficerów ipolicjantów zamordowanych w 1940 roku przez Sowietów.

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2022-04-13 13:18:11

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/wydarzenia/25928

Autor: krystian