UM Nowy Sącz: O nagrodach literackich” panel dyskusyjny
Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego serdecznie zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym o nagrodach literackich, który odbędzie się 9 czerwca br. o godz. 11.30 na płycie nowosądeckiego Rynku.
Panel dyskusyjny realizowany jest w ramach zadania SĄDECKIE DNI LITERATURY, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie to odbywa się pod Honorowym Patronatem Ludomira Handzla Prezydenta Miasta Nowego Sącza.
Dyskusję poprowadzi dr Anna Marchewka. W rozmowie, będącej częścią głównych obchodów III Sądeckich Dni Literatury wezmą udział:
- Barbara Sadurska
- Wojciech Bonowicz
- prof. dr hab. Wojciech Kudyba.
Wydarzenie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy przez Magdalenę Sipowicz.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Chcesz mieć pewność, że będziesz miał/a miejsce siedzące? Zarezerwuj je telefonicznie lub mailowo (18 443-87-52, 18 443-83-02 wewn. 29; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) bądź odbierz bezpłatny bilet wstępu w wypożyczalni głównej przy ul Franciszkańskiej 11.
Szczegółowe informacje na temat panelu dyskusyjnego oraz innych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów III Sądeckich Dni Literatury znajdą Państwo na stronie internetowej biblioteki: sbp.nowysacz.pl.
dr Anna Marchewka literaturoznawczyni, krytyczka literacka, publikowała na łamach (m.in.) Lampy”, Zadry”, Znaku”, Zeszytów Literackich”, Dwutygodnika” i Tygodnika Powszechnego”. W miesięczniku Znak” opiekuje się rubryką Stacja: literatura. Współprowadziła poświęcone literaturze programy radiowe (Koło Kultury) i telewizyjne (Czytelnia, Czytanie to awantura, Myślnik). Autorka książki Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg (2014). Przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ prowadzi zajęcia poświęcone literaturze popularnej, literaturze polskiej po ’89 roku oraz współczesnemu życiu literackiemu. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych.
Barbara Sadurska - prawniczka, pisarka, scenarzystka, stypendystka Miasta Krakowa. Laureatka nagród literackich i scenariuszowych, min. Nagrody PISF za scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego Calineczka”, Nagrody Polskiego Radia i Agencji Dramatu za scenariusz słuchowiska Wszystko takie smutne” w reż. Andrzeja Kukuły, w roli głównej Wiesław Michnikowski. Za debiutancki zbiór opowiadań pt. Mapa (Nisza 2019) otrzymała Nagrodę im. W. Gombrowicza, tytuł Onetu i Miasta Krakowa O!Lsnienia Roku” w kat. Literatura i nominację do Nagrody dla pisarki Gryfia”. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Laureatką Nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadań we Wrocławiu. Pierwsza rezydentka wspólnej rezydencji miast UNESCO Kraków Wrocław (maj 2021), rezydentka rezydencji wyszehradzkiej w Pradze (jesień 2021). Mieszka i pracuje w Krakowie. Ma dwa koty i psa.
Wojciech Bonowicz poeta, publicysta, felietonista Tygodnika Powszechnego”. Jako poeta debiutował w 1995 tomem Wybór większości”. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursach poetyckich Nowego Nurtu” (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995), a także Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja” (2007) za tom Pełne morze”. Był też nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius” (za tom Polskie znaki”) oraz dwukrotnie do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ( za tomy Echa” i Druga ręka”). Autor biografii Tischner” (2001, nominacja do Nagrody Literackiej NIKE), tomu gawęd Kapelusz na wodzie” (2010), książek-wywiadów (m.in. z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci. W 2012 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2018 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz do Nagrody Literackiej Nike” za tom Druga ręka. Jest jednym z recenzentów książek w programie Sztuka czytania emitowanym przez TVP Kultura. Był regularnym uczestnikiem wydawanego w latach 20102015 pisma mówionego Gadający Pies. Mieszka w Krakowie.
prof. dr hab.
Wojciech Kudyba poeta, krytyk, historyk literatury. Absolwent filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, prowadził badania naukowe w ramach stypendiów zagranicznych w uniwersytetach: Mons-Hainaut, Ruhr-Universität, Westfälische Wilhelms-Universität Münster i Christian-Albrechts-Universität zu Kiel. W latach 1987-1988 pracował jako uniwersytecki korespondent miesięcznika Życie Katolickie”. Autor rozpraw o literaturze współczesnej i artykułów naukowych publikowanych między innymi w Studiach Norwidianach”, Pamiętniku Literackim”, Tekstach Drugich” Ethosie”, Rocznikach Humanistycznych KUL” oraz Ruchu Literackim”. Wydał tomy poezji: Wierność w małej rzeczy, Tyszowce i inne miasta, Gorce Pana, Ojciec się zmienia, W końcu świat oraz książki: Nazywam się Majdan, Imigranci wracają do domu, Kamienica, Pułascy, t. 1, t. 2, I co dalej?. Nagrody: II nagroda w konkursie poetyckim im. R.M Rilkego (2003), I nagroda w konkursie poetyckim im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach (2003), Stypendium Ministra Kultury (2005), Nagroda Fundacji im. J.S. Pasierba (2005, 2007), Wyróżnienie podczas gali nagrody im. Józefa Mackiewicza (2008), Srebrny Medal za Długoletnią Służbę (2011), Finalista Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2012), Nagroda im. Ks. Prof. Bolesława Kumora (2015), Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego (2021).
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2022-06-06 10:07:15
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/26091
Autor: krystian