Samochody na olej napędowy - czy warto nimi jeździć?

Ludzie często myślą, że pojazdy z silnikiem Diesla są wytrzymałe i trwałe ze względu na ich zastosowanie w ciężarówkach i samochodach dostawczych. Jednak silniki Diesla nie są odpowiednie dla każdego. Chociaż są to jedne z najbardziej ekonomicznych silników dostępnych obecnie, samochody z silnikiem Diesla wymagają wyjątkowego podejścia do jazdy, innego niż w przypadku silników benzynowych. W przypadku pojazdów z silnikiem Diesla wymagana jest regularna konserwacja silnika. Aby w pełni wykorzystać możliwości samochodu z silnikiem Diesla, należy dbać o napełnienie zbiornika paliwa. Prowadzenie samochodu z silnikiem Diesla ma swój własny zestaw zalet i wad.

Wady jazdy samochodem z silnikiem diesla

Pomimo swojej reputacji w zakresie wytrzymałości i trwałości, silniki Diesla mają pewne wady. Ze względu na wysokie ciśnienie, przy którym pracują, silniki Diesla są bardziej narażone na znaczne zużycie niż silniki benzynowe.

  • Wytwarzają one również więcej wibracji, co może sprawić, że będą mniej odpowiednie dla niektórych pojazdów, takich jak samochody sportowe.
  • Silniki Diesla wytwarzają również więcej zanieczyszczeń niż silniki benzynowe.

Chociaż w większości regionów świata wymagany jest olej napędowy Warszawa o niskiej zawartości siarki, nie jest on tak czysty jak benzyna. Nadal zawiera on znaczną ilość węgla oraz innych zanieczyszczeń, które są uwalniane do atmosfery podczas spalania. Aby temu zapobiec, wiele silników Diesla wykorzystuje system oczyszczania spalin składający się z filtra cząstek stałych (DPF) i mocznika SCR (selektywna redukcja katalityczna) lub SCR, który jest wtryskiwany po wytworzeniu spalin w silniku.

Porady dotyczące bezpiecznej jazdy samochodem z silnikiem Diesla

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, jeśli jeździsz samochodem z silnikiem Diesla. Ze względu na sposób działania silników diesla, mogą one zużywać więcej paliwa niż silniki benzynowe podczas jazdy przy niskim obciążeniu, np. w mieście. Silniki Diesla wytwarzają również więcej cząstek stałych niż silniki benzynowe. Podczas jazdy w gęsto zaludnionych obszarach, może trzeba zwrócić większą uwagę na swoje jazdy w celu uniknięcia uwalniania zbyt dużo cząstek stałych w powietrzu. Samochody z silnikiem Diesla są również wrażliwe na paliwo, którym są karmione. Ważne jest, aby utrzymać zbiornik paliwa samochodu z silnikiem Diesla pełny, ponieważ niskie poziomy paliwa mogą uszkodzić silnik. Ważne jest również, aby używać odpowiedniego rodzaju paliwa. Samochody z silnikiem Diesla mogą być zasilane biodieslem, ale nie wszystkie silniki Diesla mogą pracować na biodieslu. Zawsze sprawdź instrukcję obsługi swojego samochodu przed napełnieniem go biodieslem.