W nadchodzących dniach w Małopolsce przeprowadzona zostanie akcja szczepienia lisów, która ma na celu ochronę zarówno zwierząt, jak i ludzi przed wścieklizną. Warto wiedzieć, jak przebiega ten proces i jakie środki bezpieczeństwa należy podjąć w związku z jego realizacją.
- Planowana akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
- Metody podawania szczepionki
- Zalecenia dla mieszkańców i właścicieli zwierząt
Planowana akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłosił, że od 27 września do 4 października na terenie całego województwa małopolskiego odbędzie się jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów. Działania te mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wścieklizny, choroby, która stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi. Szczepienie lisów jest istotnym elementem walki z tym groźnym wirusem i ma na celu zapewnienie zdrowia zarówno dzikich zwierząt, jak i domowych pupili.
Metody podawania szczepionki
Podczas akcji szczepienia, preparat będzie dostarczany na dwa sposoby: za pomocą samolotów, które zrzucą szczepionkę na terenie lasów, oraz poprzez ręczne wykładanie jej w miejscach, gdzie lisy najczęściej bytują. Szczepionka ma formę przynęty o stałej konsystencji, przyjmującej postać krążka lub kostki w kolorze brązowo-zielonym. Jej intensywny, rybny zapach ma na celu przyciągnięcie lisów. Wewnątrz przynęty znajduje się blister z zawiesiną o barwie pomarańczowej do czerwono-fioletowej, która zawiera właściwe substancje czynne.
Zalecenia dla mieszkańców i właścicieli zwierząt
W trakcie trwania akcji oraz przez 14 dni po jej zakończeniu, ważne jest, aby mieszkańcy przestrzegali kilku istotnych zasad. Przede wszystkim zaleca się, aby nie podnosić ani nie dotykać szczepionki, a w przypadku kontaktu z nią, natychmiast umyć te miejsca wodą z mydłem i skonsultować się z lekarzem. Właściciele psów i kotów powinni w tym czasie szczególnie uważać na swoje zwierzęta, unikając ich wypuszczania bez opieki oraz prowadząc je na smyczy i w kagańcu podczas spacerów. Każdy przypadek kontaktu zwierząt domowych z szczepionką powinien być zgłaszany do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Wspólne działania na rzecz zdrowia publicznego i ochrony zwierząt dzikich są kluczowe w zapobieganiu chorobom zakaźnym. Dlatego warto być świadomym i odpowiedzialnym w kontekście nadchodzącej akcji szczepienia lisów.
Źródło: Powiat Nowosądecki