Pogórzańskie Gody 2025 w Łużnej Zespoły rywalizowały o Złotą Różdżkę

2 min czytania
Pogórzańskie Gody 2025 w Łużnej Zespoły rywalizowały o Złotą Różdżkę

W Łużnej znów rozbrzmiały tradycje i barwne obrzędy! Pogórzańskie Gody 2025 przyciągnęły miłośników folkloru z całej Małopolski, a scena Gminnego Ośrodka Kultury zamieniła się w prawdziwe święto regionalnej kultury. Kto zdobył najwyższe wyróżnienia i jakie zwyczaje zachwyciły jury? Sprawdź, jak wyglądała rywalizacja i które zespoły będą reprezentować nasz region na Sejmiku w Bukowinie Tatrzańskiej!

  • Łużna tętniła życiem podczas Małopolskiego Konkursu Obrzędów Ludowych
  • Najlepsze zespoły z Małopolski zabłysnęły na scenie w Łużnej
  • Zespoły z Łużnej przygotowują się do Sejmiku w Bukowinie Tatrzańskiej

Łużna tętniła życiem podczas Małopolskiego Konkursu Obrzędów Ludowych

27 kwietnia 2025 roku Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej stał się miejscem wyjątkowego spotkania z tradycją. Już po raz szesnasty odbył się tutaj Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych pod nazwą Pogórzańskie Gody. To wydarzenie przyciągnęło aż 11 zespołów z sześciu powiatów województwa małopolskiego, które zaprezentowały swoje widowiska pełne autentycznych zwyczajów i regionalnych melodii.

Jury w składzie ekspertów: etnografa Urszuli Gieroń, choreograf Michaliny Wojtas, muzyka Aleksandra Smagi z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, instruktora teatralnego Jana Zdziarskiego oraz przewodniczącego komisji prof. Stanisława Węglarza, oceniło występy pod kątem wiarygodności i artystycznego wyrazu.

Najlepsze zespoły z Małopolski zabłysnęły na scenie w Łużnej

W kategorii zespołów regionalnych najwyższe uznanie zdobył Zespół Regionalny Dolina Mszanki z Mszany Górnej, który oczarował publiczność i jury programem Wydali my Hanko”. Za tę barwną i pełną autentyzmu prezentację otrzymał Złotą Różdżkę.

Srebrna Różdżka trafiła do Krakowiaków Ziemi Brzeskiej za humorystyczny występ Comber Babski”, natomiast Brązową Różdżkę zdobyli Kubioki i Sosiady z Bilska za dynamiczne przedstawienie Jak się naskie chodoki w Boże Ciało z Niomiec od Bałora wróciuły”.

Komisja wyróżniła także Góralów Łąckich za wzruszający program Kapliczka dziękczynna” (Nagroda Wójta Gminy Łużna) oraz Cieślicę z Zawoi za prezentację Niesopust u ciotki Hanki” (Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej). Doceniono również inne grupy za wyjątkowe fragmenty obrzędów i zwyczajów Lipniczan, Świniarsko, Podhale Grupę Spiską oraz Echo Jaworza.

W kategorii grup regionalnych Srebrną Różdżkę przyznano Grupie Regionalnej KGW Cieniawa za program Przy darciu pierza”, a Brązową Różdżkę otrzymała Grupa z Szalowej za występ Pogrzeb basów”.

Zespoły z Łużnej przygotowują się do Sejmiku w Bukowinie Tatrzańskiej

Cztery najlepsze zespoły zakwalifikowały się do udziału w prestiżowym Sejmiku Folkloru w Bukowinie Tatrzańskiej. Reprezentować nas będą: Dolina Mszanki (Mszana Górna), Krakowiacy Ziemi Brzeskiej (Brzesko), Kubioki i Sosiady (Bilsko) oraz Górale Łąccy (Łącko).

To wydarzenie to nie tylko konkurs to prawdziwe święto kultury, które pokazuje jak ważne jest pielęgnowanie regionalnych tradycji. Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny wszystkich prezentacji oraz ogromne zaangażowanie uczestników.

Do zobaczenia na kolejnej edycji Pogórzańskich Godów już za rok!

Autor: krystian