234. rocznica Konstytucji 3 Maja w Nowym Sączu z udziałem MCK Sokół

2 min czytania
234. rocznica Konstytucji 3 Maja w Nowym Sączu z udziałem MCK Sokół

W Nowym Sączu uczczono 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wydarzenie pełne patriotyzmu i wspólnotowej refleksji. Zobacz, jak mieszkańcy miasta oddali hołd jednemu z najważniejszych aktów w historii Polski!

  • Nowy Sącz świętuje pamięć o Konstytucji 3 Maja przy pomniku Stanisława Małachowskiego
  • Władze i mieszkańcy Nowego Sącza wspólnie oddają hołd twórcom Konstytucji

Nowy Sącz świętuje pamięć o Konstytucji 3 Maja przy pomniku Stanisława Małachowskiego

5 maja w sercu Nowego Sącza odbyły się uroczystości upamiętniające 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja pierwszej w Europie nowoczesnej ustawy zasadniczej. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Bazylice św. Małgorzaty, która zgromadziła licznych wiernych oraz przedstawicieli lokalnych instytucji.

Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta, niosąc poczty sztandarowe, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Stanisława Małachowskiego na Placu 3 Maja miejscu symbolicznym dla przypomnienia wielkiej patriotycznej odnowy XVIII wieku. Wśród delegacji znalazły się osoby reprezentujące Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, które reprezentowała wicedyrektor Liliana Olech wraz z zaprzyjaźnionym gniazdem Towarzystwa Gimnastycznego.

Władze i mieszkańcy Nowego Sącza wspólnie oddają hołd twórcom Konstytucji

W imieniu samorządu Województwa Małopolskiego głos zabrali parlamentarzyści ziemi sądeckiej: Ryszard Wilk i Piotr Lachowicz, a także radny wojewódzki Michał Słowik. Reprezentanci władz miasta, na czele z wiceprezydentem Arturem Bochenkiem, podkreślili wagę jedności i pamięci o narodowym dziedzictwie.

Uroczystość zgromadziła również poczty sztandarowe szkół z Nowego Sącza, przedstawicieli cechów rzemiosła, harcerzy Hufca Nowosądeckiego oraz służby mundurowe. Wspólne świętowanie stało się okazją do patriotycznej refleksji nad znaczeniem jedności i odpowiedzialności za przyszłość kraju, zwłaszcza w obliczu współczesnych wyzwań.

Mężowie stanu doby stanisławowskiej podjęli wielką próbę odnowy oblicza I Rzeczypospolitej niestety, jak się okazało, zbyt późno. Mimo wszystko pamięć o tej jedności i ogólnonarodowym pojednaniu trwa do dziś w naszych sercach.

_ fragment przemówienia podczas obchodów_

Obchody w Nowym Sączu były nie tylko hołdem dla historycznych wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków, ale także inspiracją do budowania wspólnoty i wzmacniania lokalnej tożsamości.

Autor: krystian