Własny taras to marzenie wielu osób. Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu ładnych okoliczności przyrody przywołuje mimowolnie uśmiech na usta wielu ludzi, jednakże często zapominamy o drugiej stronie medalu. Z uwagi na fakt, że między tarasem a wnętrzem domu zazwyczaj usytuowane są duże okna oraz drzwi, w porze letniej pomieszczenia sąsiadujące z tarasem nadmiernie się nasłoneczniają i osiągają temperatury, które uniemożliwiają ich komfortowe użytkowanie. Chcąc uniknąć takiego stanu rzeczy, powinniśmy sięgnąć po najskuteczniejszy sposób radzenia sobie ze zgubnym wpływem warunków atmosferycznych na pomieszczenia naszego domu - rolety tarasowe z funkcją żaluzji, która pomoże regulować poziom promieni słonecznych dostających się do środka. Dzięki temu korzystanie z tarasu nie będzie okupione piekarnikiem rozgrzewającym się po drugiej stronie ściany.

Czym są rolety i żaluzje?

Rolety i żaluzje stanowią system zasłonowy, który montowany jest po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okien. W domu pełni on szereg istotnych ról, spośród których wyróżniamy następujące funkcje:

 1. Ochrona przed upałami w porze letniej – nie dopuszczają do przegrzewania się pomieszczeń. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są rolety z funkcją żaluzji, które pozwalają regulować poziom promieni słonecznych dostających się do wnętrza.
 2. Ochrona przed mrozami w porze zimowej – zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.
 3. Ochrona przed włamywaczami – kłamstwem jest jednak stwierdzenie, że to atrybut każdej dostępnej na rynku zasłony. By roleta była godna miana „antywłamaniowej”, musi posiadać kilka dodatkowych elementów. Zaliczamy do nich: blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz. Dlatego warto wybierać nowoczesne rolety elektryczne, które oferują często wszywstkie wymienione powyżej rozwiązania.
 4. Ochrona przed hałasem dobiegającym z okolicy – tworzą dodatkową warstwę akustyczną, które redukuje poziom decybeli przedostających się do wnętrza pomieszczeń.
 5. Ochrona naszej prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami osób niepożądanych.
 6. Zdobienie fasad budynku – tutaj na wyróżnienie zasługują, tak zwane, shutters lub rolety na miarę, które nadają fasadom nowoczesnego wyglądu i unikalnego charakteru.

Spośród rolet do okien montowanych po ich zewnętrznej stronie wyróżniamy cztery główne rodzaje ze względu na miejsce ich ulokowania:

 1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
 2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym, jak i starym budownictwie
 3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
 4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Rolety zewnętrzne najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania lub budowania domu. Umożliwia to ulokowanie skrzynki rolety w nadprożu, a to pozwala ją zabudować. Sama zewnętrznych rolet okiennych jest natomiast bardzo prosta i przedstawia się następująco:

 1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
 2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
 3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
 4. napęd elektryczny lub manualny

Obecnie najlepsi producenci rolet tarasowych wykorzystują napęd elektryczny, ponieważ jest on dużo bardziej atrakcyjny dla użytkowników pod wieloma względami. Zamiast podchodzić do okna za każdym razem, wystarczy bowiem nacisnąć guzik na pilocie sterowania lub połączyć się za pomocą telefonu czy tabletu. Nowoczesne rolety elektryczne oferują również możliwość lepszego wykorzystania ich potencjału antywłamaniowego dzięki możliwości połączenia się z głównym systemem alarmowym.

Nie ulega zatem wątpliwości, że warto zainwestować w rolety tarasowe i móc cieszyć się letnią pogodą bez obaw o temperaturę panującą w domu.Rolety tarasowe mogą wybawić wnętrze twojego domu od przegrzewania letnią porą

[2020-01-17]

Komisja Sportu i Turystyki - 21 stycznia 2020 r.

[2020-01-17]

Komisja Edukacji - 22 stycznia 2020 r.

[2020-01-14]

Ponad 200 mieszkańców osiedla Kochanowskiego spotkało się na tradycyjnym, noworocznym opłatku, w Grodzkiej Sali Bankietowej przy ulicy Kołłątaja. Spotkanie zorganizował Zarząd Osiedla, na czele z przewodniczącym i radnym Krzysztofem Ziają. Wśród zaproszonych gości obecny był prezydent Ludomir Handzel.

[2020-01-16]

Prezydent Ludomir Handzel wziął udział w XX spotkaniu świąteczno – noworocznym mieszkańców Osiedla Millenium. Spotkanie było okazją do przekazania informacji na temat zakończonych oraz planowanych inwestycji na terenie osiedla. Prezydent złożył zgromadzonym mieszkańcom życzenia i połamał się opłatkiem.

[2020-01-16]

W Szkole Podstawowej nr 15 w Nowym Sączu odbyło się spotkanie noworoczne seniorów, zorganizowane przez Zarząd Osiedla Nawojowska. Zebranych przywitała przewodnicząca Zarządu Osiedla Bogumiła Pawlikowska. Wśród zaproszonych gości obecny był zastępca prezydenta Artur Bochenek.

[2020-01-17]

Prezydent Ludomir Handzel zaprasza na poniedziałek ze sztuką. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentują się aktorzy z „Teatru KTO”, którzy przedstawią sztukę „Stroiciel Grzebieni”.

[2020-01-17]

Prezydent Ludomir Handzel otrzymał podziękowania od Chóru „Veraicon”, za pomoc w organizacji jubileuszowego koncertu pt: „Veraicon i Przyjaciele”. Koncert z okazji 10-lecia chóru odbył się 16 listopada 2019 r.

 • Zobacz film podsumowujący rok jubileuszowy małopolskiej Policji
  Ubiegły rok był dla policjantów wyjątkowy, z uwagi na przypadającą w nim 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. Film przygotowany przez Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, obrazujący ważne dla garnizonu małopolskiego zdarzenia, mające miejsce w roku 2019 zobaczysz klikając ...
 • Trudniąc się kradzieżą portfeli popełniły 70 przestępstw. Sądeccy policjanci ukrócili ich przestępczy proceder
  Sądeccy policjanci rozwikłali zagadkę licznych kradzieży kieszonkowych i włamań do bankomatów, do których dochodziło na terenie Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Dzięki zaangażowaniu i intensywnym działaniom funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu, sprawczynie mające na...
 • W poniedziałek przerwy w łączności telefonicznej
  W poniedziałek, tj. 20 stycznia 2020 roku w godzinach 10:00-10:20 w związku z pracami konserwacyjnymi mogą nastąpić chwilowe problemy z łącznością telefoniczną.
  Za utrudnienia przepraszamy.
 • Poszukujemy świadków potrącenia chłopca przy Alejach Piłsudskiego w Nowym Sączu
  Komenda Miejska Policji prowadzi postępowanie w sprawie potrącenia 15-letniego chłopca, do którego doszło w piątek 10 stycznia 2020 roku, około godziny 18.30 przy Al. Piłsudskiego w Nowym Sączu.
  Do zdarzenia doszło gdy dwóch chłopców przechodziło przez oznakowane przejście dla pieszych. Gdy weszli...
 • Kolędowali w Domu Wczasów Dziecięcych

  Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju wypełnił się śpiewem kolęd i muzyką. Wszystko za sprawą spotkania noworoczno-kolędowego, w którym wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

  Jak sprawić, by powietrze było czyste

  Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyły się konsultacje dotyczące Programu ochrony powietrza. Spotkanie zorganizował Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie.

  II stopień zagrożenia

  Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadza dzisiaj i jutro II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i wskazuje na wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 dla stężenia 24-godzinnego.

  [2020-01-15]

  Komisja Skarg, Wniosków i Petycji - 20 stycznia 2020 r.

 • Wykorzystaj krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa by pomóc innym
  Spieszysz się? Krępujesz się zadzwonić? Myślisz, że zgłoszenie może pochłonąć sporo czasu i pozbawić Cię anonimowości? Nic bardziej mylnego! Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinformuj Policję o określonym zdarzeniu. Jednym z nich jest sytuacja bezdomnych, która w wielu...
 • Narada roczna w garnizonie małopolskim podsumowująca 2019 rok
  15 stycznia 2020 roku w auli Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyła się narada roczna kadry kierowniczej małopolskiej Policji, podczas której podsumowana została praca policjantów naszego województwa w 2019 roku.
  W naradzie uczestniczył Wojewoda Małopolski - Piotr Ćwik,...
 • Oszustwa na BLIK-a na Sądecczyźnie. Sprawdź jak nie dać się oszukać
  Przestępcy szukając nowych metod działania, nie omijają także social mediów. Coraz częściej Policja w całym kraju odnotowuje przestępstwa związane z włamaniami na konta portali społecznościowych, ich przejmowaniem, a tym samym dysponowaniem zawartymi tam danymi. W ostatnim czasie przestępcy próbują...
 • Możesz zdobyć 7 tysięcy złotych!

  Z myślą o osobach pracujących, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu przygotował dwa projekty - „Kierunek Kariera (KK)” oraz „Kierunek Kariera Zawodowa (KKZ)”. Dzięki ich realizacji można zdobyć nowe kwalifikacje i otrzymać dofinansowanie w wysokości 85% wartości projektu w formie bonów szkoleniowych.

  Będzie mgła

  Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od godz. 21:30 do jutra (17 stycznia 2020 r.) do godz. 9:00 prognozuje się wystąpienie gęstych mgieł, w zasięgu których widzialność miejscami będzie ograniczona do 100 m.