Policja Nowy Sącz: Milionowe zagrożenie zostało naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Sądecczyzna także aktywna

3 min czytania

24 stycznia 2019 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesione 1 000 000. zagrożenie. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od ponad dwóch lat i od początku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Do korzystania z niej zachęca powszechny dostęp do aplikacji, intuicyjny interfejs, gwarancja zachowania anonimowości i zapewnienie ze strony Policji, że każde zgłoszenie jest poważnie traktowane i sumiennie sprawdzane.

W celu zapoznania się z zagrożeniami lub z zamiarem wskazania zagrożenia występującego w miejscu swojego zamieszkania, pracy czy wypoczynku dotychczas Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa odwiedziło ponad półtora miliona użytkowników. Statystycznie zagrożenie na mapie nanoszone jest co niespełna półtorej minuty. Średnio co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości czy nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została opracowana wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców. W trakcie jej funkcjonowania dokonywane były zmiany zarówno w zakresie funkcjonalności jak i dostępnych do wyboru kategorii zagrożeń. Wszystkie te działania były efektem wniosków użytkowników zgłaszanych za pośrednictwem skrzynki mailowej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czy też bezpośrednio policjantom.

Obecnie planowane są kolejne modyfikacje aplikacji ułatwiające korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Milionowe zagrożenie zostało naniesione w powiecie legionowskim w gminie Wieliszew i dotyczyło dzikiego wysypiska śmieci. Nie będzie ono jednak wyjątkowo traktowane przez Policję i jak każde inne zostanie rzeczowo zweryfikowane i w przypadku potwierdzenia zostaną podjęte niezwłocznie działania w celu jego wyeliminowania.

Przy tej okazji Komenda Główna Policji składa wyrazy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dziś wiemy, że dzięki temu projektowi udało się wyeliminować wiele zagrożeń mających wpływ na poczucie bezpieczeństwa lokalnych społeczności, a kolejne sprawy są w trakcie rozwiązywania. Podziel się swoimi spostrzeżeniami”, Reaguj na zagrożenia”, w efekcie czego Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo w Twojej okolicy” to już nie tylko hasła zachęcające do skorzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, ale realne reakcje ludzi działających w poczuciu potrzeby podnoszenia poczucia bezpieczeństwa.

Sądecczyzna jest na trzecim miejscu w Małopolsce, pod względem zainteresowania mapą przez mieszkańców

Od momentu uruchomienia mapy we wrześniu 2016 roku na terenie Sądecczyzny naniesiono łącznie 5 313 zagrożeń (stan na 25 stycznia 2019 roku), w tym w roku 2018 - 2 122 co stanowi 4% zagrożeń z terenu całego garnizonu małopolskiego (52 726).

Największą liczbę zagrożeń na naszym terenie stanowią zgłoszenia dotyczące przekroczenia prędkości (507), a kolejne najbardziej popularne to: nieprawidłowe parkowanie (429), spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (316) oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa (180).

Źródło: policja.pl (Biuro Prewencji KGP). Dane statystyczne dotyczące Sądecczyzny: KMP w Nowym Sączu. Film: KWP Kraków

Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, nowy-sacz.policja.gov.pl/, nowy-sacz.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/milionowe-zagrozenie-zostalo-naniesione-na-krajowa-mape-zagrozen-bezpieczenstwa-2

Autor: krystian