UM Nowy Sącz: Liryczne sonaty na 249. Koncercie u Prezydenta
Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego
Dźwiękom pięknych sonat zagranych przez skrzypaczkę Ewelinę Listwan oraz pianistę Lecha Napierałę przysłuchiwał się Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel wraz z małżonką, wiceprezydent Magdalena Majka oraz sekretarz Miasta Nowego Sącza Piotr Lachowicz, w ramach 249. Koncertu u Prezydenta, który odbył się w 7 marca w Sali Reprezentacyjnej sądeckiego ratusza.
**
**
Licznie zebranych gości przywitał Janusz Michalik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.
-Następny koncert jak łatwo się domyślić, będzie 250., jubileuszowym koncertem. Będziemy chcieli zaprosi Państwa z tej okazji na niezwykłe wydarzenie. Ufam, że takie nastąpi w maju w tej pięknej Sali ratuszowej - podkreślił Janusz Michalik. Przypomniał, że koncerty u prezydenta charakteryzują się, tym, iż do udziału zapraszani są artyści wybitni i bardzo utalentowani, ale także ci, którzy rozpoczynają swoją artystyczną drogę.
W sali ratuszowej popłynęły dźwięki lirycznych sonat Ludwiga van Beethovena, Mieczysława Weinberga, Claude’a Debussy’ego.
**[POBIERZ ZDJĘCIA]
**
**** | ||||
Ewelina Listwan - urodziła się 25 stycznia 1992 r. w Nowym Sączu. Od 1998 r. uczęszczała do Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu, od 2005-2008 r. do Gimnazjum Nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu. W 2008 r. rozpoczęła naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Od 4. roku życia uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu.
Jest laureatką konkursów krajowych i europejskich, m.in.:
- 2004 III nagroda w Wojewódzkim Konkursie Twórczości Triada”(Kraków)
- 2010 I nagroda i nagroda specjalna za wykonanie utworu kompozytora XX-ego wieku na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Bohdana Warhala w Dolnym Kubinie na Słowacji.
Brała udział w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich, gdzie grywała z orkiestrą warsztatów wraz z wirtuozami największych polskich i zagranicznych uczelni m.in. Krzysztofem Śmietaną (Londyn), Bartoszem Bryłą (Poznań), Janem Staniendą (Warszawa). Pasją Eweliny Listwan jest muzyka, ale interesuje się ona także literaturą, zwłaszcza filozoficzną i poezją.
**
Lech Napierała** - polski pianista zamieszkały w Wiedniu, urodzony w Bydgoszczy. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie akompaniamentu wokalistom (specjalność pieśń) Davida Lutza (dyplom z wyróżnieniem). Studiował wcześniej w Warszawie u Andrzeja Stefańskiego, Krzysztofa Jabłońskiego oraz Barbary Halskiej.
Występował w tak prestiżowych salach koncertowych jak: wiedeńskie Musikverein, Konzerthaus, Filharmonie Narodowe w Warszawie, Berlinie, Sofii, Lubljanie, Bukareszcie, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Operze Narodowej w Lubljanie i wielu innych. Koncertował w Europie (Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Czechy, Bułgaria, Szwajcaria, Rumunia, Mołdawia, Słowenia) oraz Azji (Singapur, Malezja, Filipiny, Chiny). Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku w 2002 roku (3. nagroda) oraz Międzynarodowego Konkursu Pieśni w Sofii w 2009 roku (2. nagroda), jest też trzykrotnym laureatem cyklu koncertów Muzyczne Forum Młodych Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Był także wielokrotnie nagradzany za wyróżniający się akompaniament m.in. na Międzynarodowym Konkursie Brahmsowskim w Pörtschach (2012) oraz na Festiwalu Pieśni w Husum (2011). Od wielu lat Lech Napierała specjalizuje się w wykonawstwie pieśni, partnerując na scenie takim artystom Olga Pasiecznik, Tomasz Konieczny, Monika Bohinec, Aida Garifullina, Barbara Zamek, Dorottya Lang, Paul Schweinester i wielu innym.
Regularnie zapraszany był także na kursy interpretacji muzycznej w Polsce (Międzynarodowy Kurs Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu) i Austrii (Sommer Musikakademie Salzburg).
W jego dorobku fonograficznym znajdują się płyta nagrana z Aleksandrą Szczęsnowicz, z utworami na dwa fortepiany oraz album solowy, zawierający mazurki Chopina, Szymanowskiego i Maciejewskiego. Obie płyty zostały nagrane i wydane przez wydawnictwo DUX. W maju 2014, nakładem brytyjskiej wytwórni fonograficznej Signum, ukazała się kolejna płyta z jego udziałem, zatytułowana Dreamscape. Album zawiera utwory kameralne i pieśni Roxanny i Andrzeja Panufnik i został nagrany z okazji 100-nej rocznicy urodziny Andrzeja Panufnika.
Od października 2013 Lech Napierała jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.
Autor: Biuro Prasowe UM/AM Dodano: 2019-03-08 08:23:19
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/20643
Autor: krystian