Kategoria: Wydarzenia

Sądeccy rzemieślnicy spotkali się w sali reprezentacyjnej nowosądeckiego ratusza na dorocznym święcie w dzień swojego patrona, św. Józefa. Święto Rzemiosła połączone zostało z obchodami jubileuszu 25-lecia prowadzonej przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, Rzemieślniczej Szkoły Branżowej (Zawodowej) I stopnia im. św. Józefa w Nowym Sączu.
 


 

Z okazji święta patrona rzemieślników, Kapituła Szabli Kilińskiego Związku Rzemiosła Polskiego przyznała Cechowi Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, najwyższe odznaczenie rzemieślnicze - Honorową Odznakę Szabli Kilińskiego. Szablę otrzymał także  Andrzej Zięcina – rzemieślnik, założyciel i współwłaściciel rodzinnej, wielopokoleniowej piekarni Dworska w  Łęce.  
 

Spotkanie było okazją do życzeń i gratulacji, zarówno dla rzemieślników, jak i  dla dyrekcji i nauczycieli szkoły cechowej z okazji jej jubileuszu, które składało liczne grono gości, między innymi biskup Andrzej Jeż, parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, starosta powiatu nowosądeckiego czy  Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.
 


 

- Rzemiosło, szczególnie w naszym regionie znaczy bardzo dużo. Państwo już dwadzieścia pięć lat temu wiedzieliście, że właściwa ścieżka to rozwój szkolnictwa zawodowego. Dzisiaj bardzo cierpimy, że przez ostatnie lata to szkolnictwo miało problemy. Tym większa chwała Cechowi, że utrzymała to szkolnictwo zawodowe – mówił prezydent Handzel. –  Wszystkim rzemieślnikom w dniu imienin świętego Józefa życzę Opieki Bożej i liczę na dobrą współpracę z wami – rzemieślnikami.
 

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu ma 132 lata i należy do ścisłej czołówki cechów najlepszych w Polsce. Zrzesza na zasadzie dobrowolności ponad 400 rzemieślników z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Jest organizacją rzemieślników reprezentujących wysoki poziom wiedzy zawodowej i kierujących się zasadami etyki zawodowej. Kontynuuje szczytne, wielowiekowe tradycje rzemiosła na Ziemi Sądeckiej.
 

Nowosądecki Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, jako pierwszy w Polsce założył w 1993 roku szkołę kształcącą rzemieślników. Szkoła kształci uczniów w zakresie przedmiotów teoretycznych, natomiast praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy - rzemieślnika. Dokształcanie w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych odbywa się w formie kursów organizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego powołany przy szkole.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

        
        
        
        
        
        
        
        
        

 

Autor: Biuro Prasowe UM Dodano: 2019-03-19 13:58:54