UM Nowy Sącz: O zdrowiu sądeczan w Sokole

3 min czytania

Kategoria: Wydarzenia

Po raz ósmy w nowosądeckim Sokole odbyło się organizowane przez Fundację Sądecką seminarium O zdrowiu Sądeczan”. Przedsięwzięcie objął honorowym patronatem prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Prozdrowotne działania miasta omawiała podczas panelu dyskusyjnego Małgorzata Kuśmierkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Tegoroczne seminarium poświęcone było w większości profilaktyce schorzeń onkologicznych
i problematyce niedosłuchu. Państwa obecność świadczy, że warto te seminaria robić mówił otwierając spotkanie wiceprezes Fundacji Sądeckiej Jerzy Bochyński.

Wśród panelistów znaleźli się między innymi wybitni specjaliści chorób nowotworowych prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski, specjalista chirurgii onkologicznej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie i lek. med. Robert Bakalarz, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Nowotwory coraz liczniejsze

- Już w 2019 roku onkologia będzie pierwszą przyczyną śmierci w polskim społeczeństwie mówił otwierając dyskusję Jerzy Bochyński. Siedem na dziesięć osób w Polsce umiera na skutek albo schorzeń kardiologicznych, albo onkologicznych. Znajdujemy się w trójce krajów o największej umieralności na choroby nowotworowe dodał.

Do tych niezbyt optymistycznych danych ustosunkował się dr Bakalarz.

- Ja cały czas mówię i powtarzam, że muszą się znaleźć duże pieniądze na profilaktykę przekonywał ordynator nowosądeckiego szpitala. To jest duża bolączka naszej służby zdrowia. Jest to z jednej strony zrozumiałe, ponieważ my obecnie leczymy w nieporównanie nowocześniejszy sposób, niż dziesięć lat temu. Nastąpił olbrzymi rozwój biologii molekularnej, która pozwala nam zajrzeć do komórki nowotworowej, a więc niejako dobierać lek pod pacjenta. To jest rzecz niesamowita, ale bardzo kosztowna podsumował.

O możliwościach finansowania programów walki z nowotworami mówiły Alicja Uszyńska-Ostrowska
z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia oraz Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Podkreślały, że pieniędzy na służbę zdrowia jest coraz więcej, tworzone są coraz to nowe programy zwalczania chorób, mimo to środków na pełne zaspokojenie potrzeb nadal brakuje.

Na pewno kolejki w perspektywie dwóch lat powinny się bardzo skrócić, ale sam proces wykonania badania jest taki, że nie wszyscy naraz zostaną przyjęci, bo tego się fizycznie nie da zrealizować wyjaśniała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.
**
**

Ważną rolę w procesie zapobiegania schorzeniom pełnią samorządy, o czym przypomniała Małgorzata Kuśmierkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza. W 2019 roku wspólnie ze stowarzyszeniami, fundacjami i organizacjami pozarządowymi miasto zrealizuje między innymi szereg badań profilaktycznych.

W przyszłym roku chcemy się skupić na badaniach profilaktycznych raka piersi i raka prostaty oraz nowotworów tarczycy mówiła dyrektor Kuśmierkiewicz. Swoje działania będziemy kierować do kobiet między 35. a 50. oraz powyżej 70. roku życia. Będą to badania mammograficzne i ultrasonograficzne, konsultacje z onkologami i edukacja w szerokim zakresie.

Rolę miasta we wsparciu stowarzyszeń podkreślały przedstawicielki stowarzyszeń, zajmujących się walką z rakiem piersi: Krystyna Kronenberger, prezes Nowosadeckiego Stowarzyszenia Amazonek
i Bożena Kiemystowicz, prezes Stowarzyszenia Europa Donna.

W programie seminarium znalazła się także problematyka e-recept i e-skierowań oraz zasadom rehabilitacji finansowanej przez ZUS. Zainteresowani mogli zbadać słuch w wyposażonych
w specjalistyczny sprzęt słuchobusach. Rozstrzygnięto także plebiscyty Twój sądecki lekarz rodzinny” i Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi”. Zwycięzców typowali czytelnicy miesięcznika i portalu Sądeczanin.

Autor: Biuro Prasowe UM Dodano: 2019-03-28 15:06:03

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/wydarzenia/20782

Autor: krystian