UM Nowy Sącz: Pamięć o Sybirakach wciąż żywa
Kategoria: Wydarzenia
**
Każdy Sybirak jest z was dumny, czy tu na ziemi, czy u Boga” - takie słowa skierował do młodzieży ze Związku Strzeleckiego Strzelec OSW Jednostki Strzeleckiej jej Komendant Sławomir Szczerkowski. 17 kwietniana Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbył się Apel Poległych. Sądeczanie zgromadzeni pod symbolicznym głazem Sybiraków, oddali hołd Polakom zesłanym na nieludzką ziemię w roku 1940.**
Od kilkunastu lat, w kwietniu, Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu organizował Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Marsz miał miejsce zawsze w kwietniu, ponieważ 13 kwietnia jest dniem Pamięci Narodowej o Zbrodni Katyńskiej i przypomina rocznicę wywózki Polaków na nieludzką ziemię”. W tym roku, z uwagi na odbywający się strajk nauczycieli, Marsz został odwołany. Sądeczanie o Sybirakach jednak nie zapomnieli.
Komendant główny ZS Strzelec OSW bryg. Sławomir Szczerkowski, dyrektor ZS nr 2, podkreślił, że inspiratorami czwartkowej uroczystości byli sami Strzelcy. - Spotkaliśmy się dzisiaj, aby oddać hołd Sybirakom. Możemy się czuć jako goście naszej młodzieży. Jak Państwo wiecie, jesteśmy w trudnym dla oświaty okresie. Dziś, po raz pierwszy, byliśmy zmuszeni odwołać marsz w takiej formule, w jakiej był on zaplanowany. Nasza młodzież przyszła i powiedziała: Komendancie, dyrektorze, to nie może tak się skończyć. Chcemy w tym dniu uczcić Sybiraków, ponieważ to dla nich był ten marsz. My jesteśmy strzelcami i uczniami szkoły ich imienia” - mówił komendant Szczerkowski.
_-_Jestem zbudowany i wzruszony tym, że jesteście tutaj dzisiaj i to wam szczególnie dziękuję. To dzięki wam się spotkaliśmy, bo to wy zdecydowaliście, że tu dziś jesteśmy. To najpiękniejszy obraz wychowania młodego pokolenia. Bardzo wam za to dziękuję. Myślę, że każdy Sybirak jest z was dumny, czy tu na ziemi, czy u Boga - podkreślił Sławomir Szczerkowski.
Prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu Kazimierz Korczyński podziękował dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom Zespołu Szkół nr 2 imienia Sybiraków za pamięć o ludziach, którzy nie przetrwali Golgoty Wschodu” oraz tych, którzy przeżyli i powrócili do Polski.
- Wzruszenie odbiera mi głos. Chciałbym wam bardzo, bardzo podziękować, że w tym dniu, kiedy mieliśmy maszerować w Marszu Sybiraków, jednak postanowiliście być z nami, zaprosić nas i uczcić rocznice, które na stałe wpisały się w nasz kalendarz. Siedemnaście lat temu, 12 kwietnia, Zespół Szkół przyjął imię Sybiraków. Ta data to również data największej wywózki na Sybir, która miała miejsce 13 kwietnia 1940 roku. Wtedy pojechały na wschód wagony z ludźmi, najczęściej z rodzinami, żonami, dziećmi tych, którzy byli wtedy rozstrzeliwani i mordowani w Katyniu - mówił Kazimierz Korczyński.
_
- Pamięć jest ważna, ale najważniejsza jest wasza postawa i wasze poświęcenie. Część z was przyjechała tu spoza_ _Nowego Sącza. Postanowiliście być z nami i uczcić ten dzień._Cieszę się, że mamy tak godną zaufania młodzież. Sybiraków jest coraz mniej, odchodzimy. Ale mamy nadzieję i pocieszenie, że co roku wychodzący absolwenci i ci, którzy przychodzą do klasy pierwszej, o Sybirakach i o zesłaniach będą wiedzieli dużo więcej niż przeciętny człowiek, i będą tą wiedzę przekazywać.
Kazimierz Korczyński podkreślił również, że za zesłania nie należy winić Rosjan.
- Naród nic nie był winien, winien był system. Dlatego spotykamy się na międzynarodowych marszach w Białymstoku, gdzie młodzież z wielu państw spotyka się, aby nie było w przyszłości takich wojennych zawirowań, aby żyć w przyjaźni i we współpracy - dodał prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu.
Następnie uczeń ZS nr 2 Paweł Smreczak odczytał Apel Poległych. Zebrani tradycyjnie wysłuchali również Hymnu Sybiraków” Mariana Jonkajtysa.
Wiązanki kwiatów pod pomnikiem Sybiraków złożyła wiceprezydent Magdalena Majka wraz z dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Małgorzatą Belską, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk wraz z radnym miejskim Andrzejem Pancerzem, prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu Kazimierz Korczyński wraz z prezesem Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir Antoniną Dzikowską (do września 2018 roku była dyrektorem ZS nr 2) oraz dyrektor Biura Poselskiego Posła Piotra Naimskiego.
Obecnie Związek Sybiraków w Nowym Sączu liczy 42 osoby z terenu miasta Nowego Sącza oraz powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego.
**
[POBIERZ ZDJĘCIA]
**
Autor: Biuro Prasowe UM/AM Dodano: 2019-04-17 12:56:37
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/wydarzenia/20903
Autor: krystian