Policja Nowy Sącz: 12. edycja konkursu Policjant, który mi pomógł” można wyróżnić tych, którzy szczególnie pomogli ofiarom przemocy w rodzinie
Na terenie działania sądeckiej komendy Policji i jednostek podległych w roku 2018 policjanci wdrożyli procedurę Niebieskiej Karty w 370 przypadkach (miasto 140, wieś 230). Funkcjonariusze, którzy zajmują się ofiarami niejednokrotnie poświęcają wiele, by nieść im pomoc, bo jak sami mówią o swojej pracy jest to służba drugiemu człowiekowi.
Celem udzielenia pomocy rodzinom dotkniętym przemocą domową, w których wdrożono procedurę Niebieskiej Karty, dzielnicowi z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, systematycznie uczestniczą w pracach grup roboczych powołanych przy miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Odwiedzają też rodziny objęte procedurą Niebieskiej Karty, mając na celu stałe monitorowanie sytuacji panującej w rodzinach dotkniętych przemocą oraz wdrożenie odpowiednich działań pomocowych.
Policjanci prowadzą również czynności procesowe w kierunku art. 207 kodeksu karnego (znęcanie fizyczne lub psychiczne), których celem jest pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy przemocy.
Sądeccy funkcjonariusze angażują się w walkę z problem przemocy w rodzinie, jednak bez pomocy innych osób: sąsiadów, dalszej rodziny czy znajomych, nie jest możliwa odpowiednio szybka reakcja na ludzką krzywdę. Każdy sygnał otoczenia, że w rodzinie dzieje się coś złego, jest bardzo ważny przerwanie zmowy milczenia, może pomóc uniknąć tragedii.
To służba ludziom, warto pomagać - mówią policjanci
Praca z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie, to jedna z tych, które wśród policjantów uważane są za najbardziej wymagające. Funkcjonariusze muszą w swoich działaniach wykazać się szerokim wachlarzem umiejętności wiedzą z zakresu prawa, znajomością procedur, czy umiejętnością poradzenia sobie z agresją ze strony domowników. Jednak szczególnie ważna jest tu empatia i serdeczność. Policjant to człowiek, który czuje potrzebę niesienia pomocy drugiemu, jest gotowy do poświęceń i przedkłada potrzeby innych ponad swoje własne. Jednocześnie pełni funkcję psychologa, prawnika, powiernika, a nierzadko nawet przyjaciela. Godzina interwencji nie ma znaczenia, dlatego funkcjonariusze, którzy mają pod swoją opieką chociażby małoletnie ofiary przemocy, gotowi są spieszyć z pomocą o każdej porze. O swojej pracy mówią SŁUŻBA 24 godziny na dobę.
Wyróżnijmy policjantów, którzy szczególnie pomagają
Wśród funkcjonariuszy, którzy pracują z ofiarami przemocy w rodzinie, wskazać można także takich, którzy wyróżniają się na tle innych i którym warto podziękować w sposób szczególny. Już od dwunastu lat Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia” organizuje konkurs pod nazwą Policjant, który mi pomógł”.
To doskonała okazja, by wyróżnić policjantów wyjątkowo angażujących się we wszelkiego rodzaju działania, których celem jest zapobieganie przemocy w rodzinie. Co ważne, zgłoszenia do konkursu konkretnego policjanta nadsyłają do organizatorów te osoby, które uzyskały od niego pomoc, a także przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi on współpracuje. Dla zaangażowanego w swoją pracę policjanta, który poświęca się jej bez reszty, taki wyraz uznania ze strony osób, którym pomaga, jest największą nagrodą i wartością.
XII EDYCJA OgólnopolskiEGO konkursU PN. POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia Instytutu Psychologii Zdrowia od 2008 roku ogłasza kolejne edycje ogólnopolskiego konkursu pod nazwą Policjant, który mi pomógł służącego wyróżnieniu policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej.
Celem konkursu jest:
- promowanie postaw i umiejętności dobrze służących ochronie ofiar przemocy w rodzinie;
- podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
- wsparcie policjantów podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym;
- zwiększenie motywacji policjantów do podejmowania skutecznych działań w tym obszarze.
(więcej informacji na stronie internetowej: www.policjant.niebieskalinia.pl )
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji.
KANDYDATÓW DO XII EDYCJI KONKURSU MOGĄ ZGŁASZAĆ OSOBY INDYWIDUALNE, ORGANIZACJE I INSTYTUCJE (Z WYJĄTKIEM POLICJI) DO DNIA 31 MAJA 2019 ROKU.
Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres: Niebieska Linia”, 02-121 Warszawa, ul. Korotyńskiego 13.
Formularz można pobrać na stronie: www.policjant.niebieskalinia.pl, gdzie również widnieje regulamin konkursu.
Jeśli zgłaszający chciałby wyróżnić kilku funkcjonariuszy Policji, musi nadesłać oddzielne zgłoszenie i uzasadnienie dla każdego z kandydatów. Nagroda ma charakter indywidualny nagradza się policjanta, a nie jednostkę policji w której pracuje.
Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie na funkcjonariuszy pozostających w służbie czynnej (nie emerytowanych). Kapitula Konkursu liczy na wyczerpujące uzasadnienia, gdyż tylko takie pozwolą ocenić szczególnie wysokie zaangażowanie kandydata w przeciwdziałanie przemocy domowej.
(Źródło informacji dot. zgłoszeń: http://www.policjant.niebieskalinia.pl/zgloszenia.html)
Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, nowy-sacz.policja.gov.pl/, nowy-sacz.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/12-edycja-konkursu-policjant-ktory-mi-pomogl-mozna-wyroznic-tych-ktorzy-szczegolnie
Autor: krystian