UM Nowy Sącz: Dyktando napisane, czyli chistoria Nowego Soncza wybiurczo
Kilkudziesięciu uczestników zmagało się z pułapkami ortograficznymi w nowosądeckim ratuszu, gdzie odbyło się I Nowosądeckie Dyktando o Pióro Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla w kategorii open.
- Muszę powiedzieć, że was podziwiam, bo ja sam bym się bał usiąść do dyktanda nie ukrywał prezydent Ludomir Handzel witając się z uczestnikami. Pamiętam stres, który mi towarzyszył na maturze. Nie zrobiłem wtedy żadnego błędu ortograficznego, ale stres był, bo za moich czasów trzy takie błedy i już była ocena niedostateczna bez względu na to, jak się napisało pracę merytorycznie. Dzisiaj coraz częściej korzystamy z komputera, który sam poprawia nasze błędy, aczkolwiek dostrzegam ostatnio tyle błędów, które dawniej by nie występowały. Życzę powodzenia, bardzo się cieszę z tego pierwszego dyktanda i myślę, że będziemy to wydarzenie powtarzać zakończył prezydent.
W jury dyktanda zasiedli wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka jako przewodnicząca, Edyta Danielska, dyrektor Zespołu Szkół Splot, która przygotowała tekst dyktanda i pełniący obowiązki dyrektora Sądeckiej Biblioteki Publicznej Marek Rylewicz. Przypomnijmy, że Biblioteka jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.
Historia Nowego Sącza wybiórczo
Autorka dyktanda zapowiedziała na wstępie, że dyktando dotyczy wybiórczo potraktowanej historii Nowego Sącza i raczej nie będzie trudne. Tak też było, tekst nie był tak naszpikowany pułapkami ortograficznymi, jak chociażby dyktando ogólnopolskie. Uczestnicy mogli się potknąć na rzemieślnikach hojnie obdarzanych przywilejami czy harcie ducha.
Najpierw został odczytany cały tekst, kolejne zdania były odczytywane w całości, a potem po dwa razy we fragmentach. Na końcu cały tekst został odczytany jeszcze raz, w całości. Ocenie podlegała zarówno poprawność ortograficzna, jak i interpunkcyjna. Za źródło rozstrzygające wątpliwości jury uznało Wielki słownik ortograficzny PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy były interpretowane na niekorzyść piszącego.
W ratuszu mogli pisać dyktando wszyscy chętni, bez podziału na kategorie wiekowe. Uczniowie startowali w kategoriach: klasy VI VIII szkoły podstawowej i szkoły średnie. Szkoły mogły zgłosić po dwóch uczestników. Zmagania uczniów odbyły się 1 października w II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. W dyktandzie nie mogli brać absolwenci polonistyki i nauczyciele języka polskiego.
Jury wyłoni po dwóch zwycięzców w każdej kategorii uczniów, przyznając tytuł Mistrza i Wicemistrza Ortografii. Swoją nagrodę symboliczne pióro ufundował dla najlepszego uczestnika patron honorowy dyktanda, prezydent Ludomir Handzel. Podanie wyników i wręczenie nagród nastąpi 7 października podczas spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem.
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-10-03 10:08:06
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/22083
Autor: krystian