Istotne zmiany dla przedsiębiorców o których warto wiedzieć

Rząd przygotował dużo mniejszych lub większych zmian dla przedsiębiorców. Warto poruszyć kilka kwestii, bo są one niezwykle ważne dla małych i dużych firm. Dobrze jest też śledzić aktualności publikowane na portalu internetowym http://wiosnaprzedsiebiorcow.pl Oto kilka ważnych zmian, które wchodzą na przestrzeni tego roku i warto o nich wiedzieć, pozostałe kwestie znajdziemy na wymienionym portalu.

Prosta spółka akcyjna

Rząd przygotował możliwość założenia nowej formy organizacyjnej przedsiębiorstwa. Od dnia 1 marca 2020 roku w Kodeks spółek handlowych zostanie wpisana prosta spółka akcyjna. Tego typu działalność gospodarcza jest w pewnym sensie odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorców, którzy startuję z innowacyjnymi pomysłami, ale potrzebują inwestorów oraz możliwości łatwiejszego zbywania akcji. Alternatywą jest spółka z o.o., ale ze względu na skomplikowane formalności i wysokie koszty działania nie jest tak dobrym wyborem jak właśnie nowo wprowadzana prosta spółka akcyjna. Nawet przedsiębiorca, który obecnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą będzie w stanie przekształcić swoją firmę w tą nową formę organizacyjną, co może dla wielu osób okazać się bardzo korzystne.

Kasy fiskalne online zastępują standardowe kasy fiskalne

Kasy fiskalne online to urządzenia, które wymagają do działania internetu, ponieważ łączą się co dwie godziny z Centralnym Rejestrem Kas i przesyłają odpowiednie dane. Dla wielu przedsiębiorców ciągły dostęp do internetu mógł być problemem, dlatego rząd przygotował od tego roku tak zwany plan przejściowy w którym będzie włączał kolejnych przedsiębiorców stopniowo do systemu. Początkowo dotyczy to firm zajmujących się naprawą pojazdów silnikowych, później między innymi będą to placówki gastronomiczne oraz firmy sprzedające opał, a na koniec roku salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz inne.

Odrębny rachunek do opłacania podatków

Każdy z podatników będzie od nowego roku opłacał podatki na odrębny mikrorachunek, a więc płatności z tytułu VAT, PIT oraz CIT będą przesyłane właśnie na to nowe konto.