Higiena pierwszych ząbków - jak robić to poprawnie

3 min czytania
Higiena pierwszych ząbków - jak robić to poprawnie

Dokładne i regularne mycie zębów jest koniecznością oraz stanowi podstawę profilaktyki chorób zębów oraz całej jamy ustnej. W przypadku dzieci, ważne jest również utrwalenie nawyku dbania o zęby, jak też nauki ich prawidłowego czyszczenia. Jak więc myć zęby niemowlakowi i kiedy należy zacząć to robić? Wyjaśniamy wszystkie najważniejsze zagadnienia.

Myj zęby… zanim się pojawią

Dbanie o zęby dziecka powinno się rozpocząć od razu po jego narodzinach. Bez względu na to czy niemowlę jest karmione piersią czy butelką, po każdym posiłku jego dziąsła powinny być delikatnie przecierane i przemywane. Najlepiej używać w tym celu zwykłego gazika i przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Wystarczy nałożyć na palec zwilżony wacik i przetrzeć nim dziąsła, usuwając w ten sposób wszelkie resztki pokarmu. Ten sposób pielęgnacji jamy ustnej noworodków staje się coraz bardziej popularny, chociaż jeszcze do niedawna można było usłyszeć głosy podważające sens takich działań. Jak się jednak okazuje, omijając czyszczenie dziąseł można przyczynić się do rozwoju próchnicy już u niemowlaka. Jak to? Mleko, a w późniejszym czasie kaszki i inne pokarmy, zostając na dziąsłach czy języku powodują namnażanie się bakterii, które następnie powodują próchnicę i inne schorzenia jamy ustnej, jak choćby nawet bolesne afty. Jak uniknąć wszelkich błędów w pielęgnacji zębów niemowlaka? Najważniejsze, to znaleźć dobre źródło informacji i sprawdzony gabinet stomatologiczny. Mycie zębów niemowlaka - dowiedz się więcej od Ziombków w Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu.

Pasty i szczoteczki dla niemowlaków

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka, to zawsze ważne wydarzenie. Najczęściej ma to miejsce już u kilku miesięcznych brzdąców, jednak zdarza się, że pierwszy ząbek wyżyna się już po ukończeniu pierwszego roku życia malucha. Objawami, które poprzedzają wyrośnięcie zęba są najczęściej rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła, intensywne ślinienie się oraz nerwowość. W tym czasie również nie rezygnujemy z pielęgnacji dziąseł, lecz tym bardziej koncentrujemy się na nich, żeby przy pomocy odpowiednich zabiegów przynieść dziecku ulgę. Idealnie sprawdzą się tu silikonowe szczoteczki, które rodzic zakłada na palec i następnie delikatnie masuje dziąsła maleństwa. Kiedy pierwszy ząbek już wyrośnie, trzeba przystąpić do nieco bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Należy wyposażyć się w miękką szczoteczkę do zębów, przeznaczoną dla najmłodszych dzieci oraz pastę do zębów. Mamy tu do wyboru dwa warianty:

  • pasta z fluorem poniżej 1000pm - jeśli dziecko nie potrafi jej wypluć, należy nakładać jej minimalną ilość, zaś u starszych pociech odpowiednia będzie wielkość ziarnka grochu
  • pasta z ksylitolem - bezpieczniejsza dla maluchów, które nie potrafią wypluć pasty i dokładnie przepłukać jamy ustnej wodą, jednak nie chroni tak dobrze przed próchnicą jak pasta z fluorem.

Próchnica - lepiej zapobiegać niż leczyć

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej u niemowlaka może skutkować szybkim rozwojem próchnicy. Szczególnie częsta jest obecnie tzw. próchnica butelkowa, będąca efektem nocnego karmienia dziecka. W trakcie snu drastycznie spada bowiem produkcja śliny, która w naturalny sposób oczyszcza ząbki i chroni je przed próchnicą. Nie można zapominać o tym, że zaawansowana próchnica może skutkować koniecznością wdrożenia leczenia kanałowego nawet mlecznych ząbków. Naukowcy są również zgodni, że próchnica mleczaków przekłada się na rozwój próchnicy w zębach stałych. Dbania o zęby uczymy się od swoich najbliższych, pokazując więc maluchowi jak sami myjemy zęby, dajemy mu informację, że jest to normalna i bardzo ważna czynność. Konieczne są również regularne przeglądy dentystyczne, a im wcześniej maluch stanie się bywalcem gabinetu stomatologicznego, tym szybciej się z nim oswoi i wejdzie mu to w nawyk.

Autor: Artykuł partnera

nowosadecki24_kf