Od spektakularnego korowodu z udziałem 50 zespołów regionalnych rozpoczął się w Piwnicznej-Zdroju Festiwal Lachów i Górali. W wydarzeniu wziął udział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Korowód tworzony przez 1500 uczestników przemaszerował ze śpiewem do miasteczka festiwalowego "Nakło". Wśród nich byli m.in. goście z Podhala i Spisza, a także Słowacji, Węgier i Rumunii.

- Ziemia Sądecka przywitała was otwartymi sercami i pięknym słońcem – mówił starosta Marek Kwiatkowski. - To wspaniałe święto kultury ludowej i tradycji, bez których nie byłoby naszych małych ojczyzn, a więc i naszej tożsamości.

W uroczystym otwarciu festiwalu wzięli udział poseł Marek Kuchciński – marszałek Sejmu VIII kadencji, poseł Arkadiusz Mularczyk, Zygmunt Berdychowski – założyciel Fundacji Sądeckiej, pomysłodawca festiwalu oraz burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk. O duchowy wymiar wydarzenia zadbał ks. prałat Józef Babicz, kapelan Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin".

Festiwal potrwa do niedzieli włącznie. W programie m.in. występy zespołów folklorystycznych z Karpat oraz panele dyskusyjne poświęcone turystyce. W sobotę o godz. 13 rozpoczną się Igrzyska Lachów i Górali, podczas których będzie można kibicować drużynom startującym m.in. w zawodach cięcia drewna na czas, przeciągania liny czy wyścigu w workach. Natomiast od godz. 12 do 14 dziewięć kół gospodyń wiejskich rywalizować będzie o zwycięstwo w konkursie na Tradycyjną Potrawę Sądecką.

Fot. Paweł Szeliga