Trwa dyskusja w mediach dotycząca likwidacji 12-godzinnej podstacji Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Piwnicznej-Zdroju i utworzenia 24-godzinnego dyżuru w podstacji w Rytrze. Poniżej przedstawiamy argumenty za takim rozwiązaniem od Bożeny Hudzik - dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu.

- Podstacja w Piwnicznej-Zdroju funkcjonuje w godzinach 7 – 19, a podstacja w Rytrze do godz. 23. To sprawia, że od godziny 23 do 7 rano mieszkańcy obu gmin nie mają żadnego zabezpieczenia na miejscu, a czas dojazdu karetki z Krynicy-Zdroju to ponad pół godziny, ze Starego Sącza około 20 minut. Zasadnym jest więc stworzenie całodobowego dyżuru w Rytrze, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści byli chronieni przez całą dobę. I właśnie to jest głównym celem stworzenia 24-godzinnej podstacji w Rytrze. Obsługiwałaby ona całą dolinę Popradu. Tylko w roku 2021, liczba wyjazdów po godzinie 23 w rejon podstacji w Rytrze i Piwnicznej wyniosła 160!

Przypomnijmy, że podstacja w Piwnicznej nie istniała od zawsze. Działała w latach 2005-2011, później było pięć lat przerwy, następnie została reaktywowana w 2016 r. Podstacja w Rytrze powstała w 2014 r. Liczba wyjazdów karetek z podstacji w Piwnicznej z roku na rok maleje, a z Rytra rośnie. W ubiegłym roku wyjazdów z Piwnicznej było 463, a z Rytra - 688.

Co jeszcze przemawia za powołaniem całodobowego dyżuru w podstacji w Rytrze?

- Umiejscowienie podstacji w Piwnicznej sprawia, że wyjazd karetki z bocznej drogi na ruchliwą drogę krajową, zaraz za ostrym zakrętem ograniczającym widoczność kierowcom jest po prostu niebezpieczny i czasochłonny – dodaje dyrektor Bożena Hudzik. – Ponadto, w garażu może się zmieścić tylko mały samochód volkswagen transporter. Gdyby zaszła konieczność zamiany karetki z powodu awarii na większą, nie zmieści się ona w garażu. Podczas postoju na zewnątrz przy podstacji, karetka musi być cały czas podłączona do prądu, tymczasem w Piwnicznej, w tym samym budynku, znajduje się świetlica dla dzieci i młodzieży, które idąc do niej mogą się zaplątać w kable. To bardzo poważne zagrożenie.

Należy też wspomnieć o kosztach utrzymywania obiektów w Piwnicznej i Rytrze. Roczny koszt utrzymania podstacji w Piwnicznej to 30 tysięcy 848 złotych, a w Rytrze, działającej o trzy godziny dłużej, to 24 tysiące 521 złotych.

Decyzję o powołaniu 24-godzinnego dyżuru w podstacji w Rytrze i tym samym likwidacji podstacji w Piwnicznej musi podjąć wojewoda małopolski.