UM Nowy Sącz: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś, 1 marca 2022 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Zastępca Prezydenta Nowego Sącza Magdalena Majka, w imieniu Prezydenta Ludomira Handzla, złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza.
Magdalena Majka podkreśliła heroiczność postawy kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, który pozostał do końca wierny swojemu powołaniu kapłańskiemu i służbie Rzeczypospolitej.
Ksiądz Władysław Gurgacz, kapelan Żołnierzy Wyklętych urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu. W maju 1948 r. został kapelanem operującego w Beskidzie Sądeckim oddziału Żandarmeria”, będącego zbrojną częścią konspiracyjnej organizacji o nazwie Polska Podziemna Armia Niepodległościowców. Ks. Gurgacza aresztowano 2 lipca 1949 w Krakowie. Nie skorzystał z możliwości ucieczki, lecz czekał na funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki, chcąc dzielić los z ujętymi wcześniej partyzantami. W sierpniu stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie i został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r.
W 2018 r. szczątki kapłana zostały ekshumowane, a w 2019 r. zidentyfikowane. Ksiądz Gurgacz 14 września 2021 spoczął w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 na cmentarzu przy ul. Prandoty w Krakowie, w uroczystościach pogrzebowych brała udział delegacja Nowego Sącza z Zastępcą Prezydenta Magdaleną Majką na czele.
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał w dniu 9 lutego 2011 roku ustawę wprowadzająca 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” święto państwowe. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2022-03-01 11:14:05
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/wydarzenia/25784
Autor: krystian