Polskie aukcje sztuki. Ci trzej artyści są najbardziej pożądani

Polski rynek sztuki obfituje w wiele ciekawych zjawisk artystycznych i to zarówno w sztuce współczesnej, jak i dawnej. Kolekcjonerzy doceniają nie tylko wartość estetyczną i dekoracyjną, ale także ładunek historyczny i wartość artystyczną dzieł. Jacy artyści są obecnie najbardziej pożądani na polskich aukcjach sztuki? Odpowiadamy!

Olga Boznańska podbija aukcje sztuki

Artystka doby modernizmu, w której prace obfitują aukcje sztuki, uznawana jest za jedną z kanonicznych malarek polskich. Znana jest przede wszystkim z portretów, cechujących się naturalizmem i psychologizmem. Jej prace są nieco mgliste, widać w nich eksperymenty kolorystyczne, są naturalne i swobodne. Wśród artystów modernistycznych to właśnie Boznańska stworzyła najwięcej autoportretów.

Jacek Malczewski - jeden z najdroższych twórców na aukcjach

Jacek Malczewski to młodopolski malarz, który jest jednym z czołowych przedstawicieli symbolizmu i jednocześnie jednym z najbardziej pożądanych artystów na aukcjach sztuki, o czym świadczą wyniki finansowe podczas licytacji jego prac. Jego twórczość nawiązuje do romantyzmu, ale jest także w dużym stopniu autobiograficzna, pokazująca zmagania i miejsce artysty we współczesnym mu świecie. I to właśnie te prace są najbardziej cenione przez kolekcjonerów.

Walory dekoracyjne obrazów Mojżesza Kislinga cenione na aukcjach

Zestawienie zamyka Mojżesz Kisling, który nazywany był “malarzem kobiet”. To właśnie piękne kobiece postaci nawiązujące do malarstwa renesansowego i barokowego zagwarantowały mu sukces. Niezobowiązująca swobodna nagość, “płynność” środków wyrazu i melancholia sprawiły, że jego obrazy mają ponadczasowy walor dekoracyjny i są chętnie kupowane na aukcjach sztuki.