Czy jonizatory są bardziej skuteczne niż zwykłe filtry?

Najlepsze jonizatory są instalowane na wlocie oczyszczacza powietrza. Jest to pierwszy punkt wejścia do oczyszczacza, do którego wciągane jest powietrze. To właśnie tam wyłapywana jest większość zanieczyszczeń i przesyłana przez oczyszczacz. Istnieją inne rodzaje jonizatorów, takie jak jonizator centralny, które są montowane z dala od wlotu oczyszczacza powietrza. Jeśli Twój oczyszczacz powietrza nie ma zainstalowanego jonizatora, możesz zakupić taki, który jest kompatybilny z Twoim urządzeniem. Jeśli oczyszczacz powietrza ma zainstalowany jonizator na wlocie, nie ma potrzeby instalowania innego typu jonizatora w tym samym miejscu. Wystarczy upewnić się, że jonizator zainstalowany na wlocie działa prawidłowo. Jeśli nie, należy go wyczyścić lub wymienić.

Rodzaje jonizatorów

Jak wspomniano powyżej, jonizatory mogą wyłapywać cząstki, które są znacznie mniejsze niż to, co może wyłapać zwykły filtr. Jonizatory mogą wyłapywać te mniejsze cząstki dzięki ich ładunkowi elektrycznemu. Jonizator tworzy jony ze zwykłego powietrza, które są dodatnio naładowane. Cząstki unoszące się w powietrzu, takie jak kurz, bakterie i sierść zwierząt domowych są naładowane ujemnie, więc są przyciągane do dodatnio naładowanych jonów i zostają uwięzione w nich.

Zwykły filtr jest statyczny, więc może wyłapywać tylko cząstki, które są już nieruchome, natomiast jonizator tworzy naładowane cząstki, które będą przyciągać i wyłapywać cząstki w trakcie przemieszczania się w powietrzu. Jedynym przypadkiem, gdy zwykły filtr będzie lepszy od jonizatora, jest sytuacja, gdy filtr zostanie zatkany brudem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. W tym momencie przepływ powietrza zostanie zablokowany i będzie mniej skuteczny w wychwytywaniu cząstek. Jonizator zawsze wychwytuje cząsteczki i rzadko blokuje przepływ powietrza.

- Jonizatory elektrostatyczne (ESI) - Te jonizatory generują ogromną ilość jonów i są świetne w zbieraniu małych cząstek. Są bardzo skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach, takich jak kurz i pyłki. Mogą być jednak nieco głośne.

- Permanent Magnet Ionizers (PMI) - Te jonizatory działają podobnie jak jonizatory elektrostatyczne w tym, że również generują dużą ilość jonów. Jednak nie potrzebują do tego energii elektrycznej. Te jonizatory są energooszczędne i ciche.

- Jonizatory plazmowe - Te jonizatory wykorzystują połączenie energii elektrycznej i gazu do tworzenia jonów. Są one w stanie wygenerować dużą ilość jonów, ale mają tendencję do bycia bardzo drogimi i są zwykle używane w komercyjnych oczyszczaczach powietrza.

Jak wybrać dobry jonizator do swojego oczyszczacza powietrza

Wybierając jonizator do swojego oczyszczacza powietrza, pamiętaj o tych rzeczach:

- Poziom hałasu - Podczas gdy jonizator ma za zadanie zmniejszyć ilość hałasu pochodzącego z Twojego oczyszczacza, niektóre są cichsze niż inne. Wybierz taki, który emituje jak najmniej hałasu, aby zapewnić sobie ogólnie przyjemniejsze doznania.

- Konserwacja - Niektóre jonizatory są łatwiejsze do czyszczenia niż inne, więc pamiętaj o tym przy wyborze swojego. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz jonizator, który nie będzie wymagał zbyt częstego czyszczenia.

- Cena - Jonizatory są we wszystkich przedziałach cenowych, więc możesz wybrać taki, który pasuje do Twojego budżetu. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz znaleźć odnowione jonizatory w obniżonej cenie.