UM Nowy Sącz: Bezpłatne badania profilaktyczne oraz konsultacje w ramach akcji Adamed dla Rodziny”

4 min czytania

W trosce o zdrowie mieszkańców Nowego Sącza, Prezydent Miasta Nowego Sącza zaprasza mieszkańców do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz bezpłatnych konsultacji specjalistycznych , które odbędą się w dniu 16.10.2022 r. w godzinach od 10.00 do 18.00 w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 6 w Nowym Sączu przy ul. Broniewskiego 5 (budynek Szkoły Podstawowej nr 18 oraz Miejskiego Przedszkola nr 12 w Nowym Sączu).

Zakres bezpłatnych badań profilaktycznych oraz konsultacji:
- Echo serca
- USG piersi
- USG tarczycy
- USG jamy brzusznej wraz z oceną gruczołu krokowego,
- USG jąder,
- badanie dna oka oraz konsultacja okulistyczna
- badanie lipidogramu, poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego i tętna
- badanie poziomu hemoglobiny glikowanej.
- badanie spirometryczne,
- konsultacja z pulmonologiem
- konsultacja z kardiologiem,
- konsultacja z urologiem,
- konsultacje z lekarzem diabetologiem,
- edukacja psychologicznej - prelekcje na temat depresji.

W badaniach profilaktycznych mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które zarejestrowały się do udziału w akcji Adamed dla Rodziny”. Świadczenia medyczne udzielane są przez jednostki wyjazdowe podmiotu leczniczego.

Rejestracja poprzez stronę internetową https://mobilnaprzychodnia.asysto.pl od dnia 10.10.2022 r. ( 50 % limitu wszystkich miejsc).

W uzgodnionym terminie wizyty pacjent zobowiązany jest zgłosić się punktualnie. Spóźnienia na wizytę powyżej 5 minut traktowane są jako niestawienie się na wizytę z winy pacjenta, a tym samym rezygnacja z wizyty. Za zgodą lekarza istnieje możliwość przyjęcia pacjenta spóźnionego, jedynie w przypadku, gdy nie spowoduje to opóźnień wizyt pozostałych pacjentów.

Rezerwację internetową należy potwierdzić w rejestracji na miejscu udzielania świadczeń medycznych na co najmniej 15 minut przed wyznaczonym terminem wizyty. Niepotwierdzona rezerwacja zostaje anulowana.

Rejestracja osobista w dniu 16.10.2022 r. od godziny 10.00 do 17.30 w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 6 w Nowym Sączu przy ul. Broniewskiego 5 ( 50 % limitu wszystkich miejsc).

• jedna osoba może zapisać się/zarejestrować przez Internet wyłącznie na jedno z oferowanych darmowych badań;
• na miejscu będzie istniała możliwość wykonania kolejnego innego badania (ponowna rejestracja), ale wyłącznie w przypadku dostępności na to badanie w dniu wydarzenia i dopiero po wykonaniu pierwszego badania, na które pacjent został zapisany wcześniej;
• zapisy na badanie USG jamy brzusznej, z uwagi na specyfikę badania i konieczność przygotowania się do niego, odbywają się wyłącznie przez Internet.
• Pacjenci z nieprawidłowym wynikiem badania będą kierowani bezpośrednio do lekarzy specjalistów, dostępnych na miejscu wydarzenia, na konsultacje lekarską.

Ilość miejsc jest ograniczona decyduje kolejność zgłoszenia.

Przy rejestracji pacjent winien okazać dokument tożsamości oraz podać niezbędne do założenia indywidualnej dokumentacji medycznej wymagane przepisami prawa dane, w tym:

-nazwisko i imię (imiona),
- datę urodzenia,
- adres miejsca zamieszkania,
- numer telefonu,
- numer PESEL, jeżeli został nadany, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- w przypadku, gdy pacjentem jest całkowicie ubezwłasnowolniona lub niezdolna do świadomego wyrażenia zgody nazwisko i imię (imiona) przedstawiciela ustawowego oraz adres jego miejsca zamieszkania,
- adres e-mail (opcjonalnie)
- dopuszczalna jest weryfikacja tożsamości poprzez dokumenty takie jak: dowód osobisty, paszport, legitymacja studencka, karta pobytu (w dokumencie nr pesel).

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Badanie USG piersi i tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Do badania narządów jamy brzusznej pacjent powinien być jeden dzień na diecie lekkostrawnej i po przyjęciu preparatów usuwających powietrze z jelit (dostępne bez recepty np. Espumisan, BoboGast, Bobotic). Na około 6 godzin przed badaniem powinien się powstrzymać przed spożywaniem pokarmów i napojów gazowanych, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Do badania narządów miednicy mniejszej (np. badanie gruczołu krokowego, pęcherza, przydatków) pacjent powinien mieć wypełniony pęcherz moczowy, który staje się wtedy tzw. oknem ultrasonograficznym (czyli wypić 11.5 l wody na 2 godziny przed badaniem i nie oddawać moczu).

Podmiot leczniczy może nie podjąć lub odmówić udzielenia świadczeń medycznych, jeżeli:
- pacjent nie został wcześniej zarejestrowany;
- pacjent spóźnił się na zarezerwowaną wizytę powyżej 5 minut;
- stan pacjenta wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających;
- pacjent zachowuje się agresywnie;
- pacjent nie stosuje się do zaleceń personelu podmiotu leczniczego co do konieczności przygotowania się w określony sposób do świadczenia;
- w ocenie lekarza pacjent nie kwalifikuje się do wykonania danego świadczenia zdrowotnego;
- pacjent odmówi udzielenia informacji niezbędnych dla prawidłowego udzielenia świadczenia zdrowotnego lub wypełnienia wszystkich stosowanych w podmiocie leczniczym i wymaganych przepisami prawa dokumentów.

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2022-10-11 12:43:40

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/26463

Autor: krystian