Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się na Sądecczyźnie niesłabnącą popularnością. Za pomocą tej interaktywnej platformy z roku na rok mieszkańcy regionu coraz chętniej dzielą się z policjantami spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2023 roku nanieśli na mapę łącznie 4134 zgłoszenia, z których 54,6% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie ich zamieszkania. Aplikacja pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Mieszkańcy Sądecczyzny chętnie korzystają z możliwości, jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i dzielą się z sądecką Policją spostrzeżeniami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2023 roku nanieśli łącznie 4134 zgłoszenia, z których 54,6% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy. Najczęstszymi zagrożeniami, jakie w ubiegłym roku zaznaczali na mapie mieszkańcy naszego regionu były: przekraczanie dozwolonej prędkości (1958 zgłoszeń, z czego potwierdziło się 59,3%), nieprawidłowe parkowanie (626 zgłoszeń – 62,9% potwierdzonych) oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa (399 zgłoszeń – 53,2% potwierdzonych). Z kolei do najczęściej potwierdzanych zgłoszeń w 2023 roku należą zgłoszenia z kategorii: dzikie wysypiska śmieci (63,7% potwierdzonych z 94 zgłoszeń), nieprawidłowe parkowanie (62,9% potwierdzonych z 626 zgłoszeń) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (61,9% potwierdzonych z 224 zgłoszeń).

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od jesieni 2016 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 19 969 zgłoszeń (do 31 grudnia 2023).