Wystawa strojów Sądeczoków w Pałacu Młodzieży otwarta 15 maja

2 min czytania
Wystawa strojów Sądeczoków w Pałacu Młodzieży otwarta 15 maja

W sercu Nowego Sącza rozkwita wyjątkowa wystawa, która przenosi w czasie i ukazuje bogactwo regionalnych tradycji. Stroje ludowe Sądeczoków” zachwycają różnorodnością i historią, a jubileusz zespołu to okazja do świętowania kultury w pełnym blasku.

  • Pałac Młodzieży w Nowym Sączu zaprasza na niezwykłą prezentację strojów ludowych
  • Jubileuszowe koncerty i wyjątkowe stroje z różnych zakątków Polski w Nowym Sączu

Pałac Młodzieży w Nowym Sączu zaprasza na niezwykłą prezentację strojów ludowych

Już 15 maja o godzinie 15:00 w Galerii im. Stanisława Szafrana w Pałacu Młodzieży odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej Cioski i korole”. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć ponad 600 elementów strojów z kolekcji zespołu folklorystycznego Sądeczoki”, który od lat pielęgnuje tradycje regionu sądeckiego i okolic.

Pomysłodawczynią tego barwnego wydarzenia jest Anna Rejowska-Gumulak, kierownik działu Galeria, której kreatywność pozwoliła na stworzenie ekspozycji będącej hołdem dla lokalnej kultury. Wystawa jest jednocześnie początkiem obchodów 45-lecia działalności zespołu Sądeczoki”, który od dekad angażuje młodych tancerzy i muzyków w podtrzymywanie folkloru.

Jubileuszowe koncerty i wyjątkowe stroje z różnych zakątków Polski w Nowym Sączu

Fani tradycyjnej muzyki i tańca powinni zarezerwować czas na 7 i 8 czerwca, kiedy to w Małopolskim Centrum Kultury Sokół odbędą się koncerty jubileuszowe zespołu o godzinie 16:00. Od 1 czerwca będzie można bezpłatnie odebrać zaproszenia na niedzielny koncert 8 czerwca bilety dostępne są w Pałacu Młodzieży.

Zespół Sądeczoki” to blisko 150 artystów, którzy prezentują bogaty repertuar inspirowany kulturą regionów takich jak sądecki, limanowski, szczyrzycki czy rzeszowski. Ich stroje obejmują nie tylko tradycyjne ubiory regionalne, ale także kostiumy staroszlacheckie, góralskie oraz pasterskie. Ta różnorodność wynika z szerokiego wachlarza tańców i przyśpiewek wykonywanych przez grupę od lokalnych po folklor lubelski i śląski, a także polskie tańce narodowe jak polonez czy krakowiak.

Od ponad czterech dekad opiekę nad tym niezwykłym zbiorem sprawuje Halina Olesiak wraz z Ewą Pasiut, dbając o to, by każdy element garderoby zachował swój blask i autentyczność.

Według informacji z: Urząd Miasta

Autor: krystian