70 lat od obławy w Lesie Krzemieniny wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych

70 lat temu w Lesie Krzemieniny pod Przehybą doszło do dramatycznej obławy, która zakończyła działalność ostatnich antykomunistycznych partyzantów na Sądecczyźnie. W sobotę 12 lipca mieszkańcy i pasjonaci historii spotkali się, by oddać hołd bohaterom tamtych czasów i przypomnieć ich niezwykłą walkę o wolność.
- Przehyba i Las Krzemieniny miejscem pamięci o Żołnierzach Niezłomnych
- Szczawnica żywo wspomina bohaterów dzięki historycznej inscenizacji i biesiadzie
Przehyba i Las Krzemieniny miejscem pamięci o Żołnierzach Niezłomnych
W malowniczym otoczeniu Beskidu Sądeckiego, dokładnie 12 lipca o godzinie 11:00, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat. Polowa Msza święta została odprawiona przy obelisku, który stoi na miejscu śmierci dwóch wybitnych członków antykomunistycznego podziemia – Stanisława Perełki ps. „Dębiński” oraz Józefa Walkosza ps. „Buk”. To właśnie tam, w połowie lat 40. XX wieku, rozbito ostatnie większe oddziały partyzanckie działające na tym terenie.
Wydarzenie miało wyjątkowy charakter, gdyż przypomniało o długotrwałej i nierównej walce z komunistycznym reżimem, która trwała jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej. Grupa przetrwania dowodzona przez „Dębińskiego” działała aż do 1955 roku, kiedy to podczas obławy zorganizowanej przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej poniosła śmierć na Krzemieninach.
Szczawnica żywo wspomina bohaterów dzięki historycznej inscenizacji i biesiadzie
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając cześć poległym. Wśród obecnych znaleźli się m.in. Senator RP Jan Hamerski oraz Starosta Nowotarski Tomasz Hamerski, co podkreśliło rangę wydarzenia. Pracownik Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ poprowadził Apel Pamięci oraz przybliżył historię tych niezwykłych postaci i miejsca ich ostatniej walki.
Ważnym elementem uroczystości była widowiskowa inscenizacja przygotowana przez grupy rekonstrukcyjne GRH „Żandarmeria” oraz PGRH „Błyskawica”. Widowisko nie tylko przybliżyło realia tamtych dni, ale również wzbudziło silne emocje wśród zgromadzonych. Dawid Golik z Oddziału IPN w Krakowie opowiedział o historii miejsca i losach partyzantów, co dodatkowo wzbogaciło wiedzę uczestników.
Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnej biesiady historycznej przy grochówce partyzanckiej – tradycyjnej potrawie symbolizującej ducha wspólnoty i pamięci. Dla gości przygotowano także stoisko z literaturą historyczną oraz specjalną pamiątkową pieczątkę zlotową.
Całość wydarzenia była możliwa dzięki współpracy Parafii św. Wojciecha w Szczawnicy oraz parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, a partnerem przedsięwzięcia było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. To wyjątkowe spotkanie na górskim szlaku pozwoliło mieszkańcom i turystom poczuć bliskość historii i docenić odwagę tych, którzy nie wahali się walczyć o wolność nawet w najtrudniejszych czasach.
Na podst. MCK Sokół
Autor: krystian