Święto Dzieci Gór 2025 w SOKOLE z nowym miejscem i wyjątkową atmosferą

2 min czytania
Święto Dzieci Gór 2025 w SOKOLE z nowym miejscem i wyjątkową atmosferą


W tym roku ŚWIĘTO DZIECI GÓR zaskoczyło wszystkich zmianą miejsca powitania uczestników. Remont ratusza w Nowym Sączu wymusił przeniesienie uroczystości do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, gdzie tradycja spotkała się z nowoczesnością i muzycznym entuzjazmem najmłodszych artystów.

  • Nowy Sącz i wyjątkowe powitanie w MCK SOKÓŁ podczas ŚWIĘTA DZIECI GÓR 2025
  • Wsparcie władz i wyjątkowe przesłania podczas spotkania w Nowym Sączu

Nowy Sącz i wyjątkowe powitanie w MCK SOKÓŁ podczas ŚWIĘTA DZIECI GÓR 2025

Od ponad trzydziestu lat ŚWIĘTO DZIECI GÓR jest jednym z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w regionie, gromadzącym dziecięce zespoły z całej Polski i zagranicy. Tegoroczna edycja stanęła przed nie lada wyzwaniem – remont reprezentacyjnego ratusza w Nowym Sączu sprawił, że oficjalne powitanie gości odbyło się po raz pierwszy w historii festiwalu w przestrzeniach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Pomimo tych zmian organizatorzy nie pozwolili, by trudności zatrzymały ducha święta. Już od pierwszych dźwięków lachowskiej kapeli, której instrumenty – skrzypce, trąbka, klarnet i basy – rozbrzmiały w sali im. Romana Sichrawy, atmosfera była pełna radości i energii. Muzyka i śpiew o koniach wspiętych na skałę porwały wszystkich obecnych do wspólnej zabawy.

Wsparcie władz i wyjątkowe przesłania podczas spotkania w Nowym Sączu

Gospodarz miejsca, dyrektor MCK SOKÓŁ Andrzej Zarych, podkreślił radość z obecności najmłodszych uczestników oraz przypomniał początki festiwalu sięgające lat 90., kiedy to Antoni Malczak wraz z Benedyktem Kaflem tworzyli jego koncepcję. Wspomnienia te wzbogaciły opowieści o wieloletniej współpracy etnografa Kafla oraz kierowcy Janusza Kuźmy, którzy od początku wspierają ŚWIĘTO.

Podczas uroczystości głos zabrali także przedstawiciele samorządu: radna województwa Jadwiga Wójtowicz przekazała pozdrowienia od Marszałka Łukasza Smółki i podkreśliła znaczenie festiwalu dla Małopolski oraz całej Polski. Wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Borkowska obiecała powrót do odnowionego ratusza już za rok, życząc uczestnikom niezapomnianych chwil podczas wydarzenia.

Michał Nowak z Zarządu Powiatu Nowosądeckiego wyraził uznanie dla organizatorów oraz życzył młodym artystom udanych występów i miłego pobytu na Sądecczyźnie. Z kolei dr Dorota Majerczyk, przewodnicząca Rady Artystycznej festiwalu, zapewniła o wsparciu komisji oceniającej i zachęciła do traktowania sceny jak drugiego domu.

Jednym z najbardziej poruszających momentów było przemówienie księdza Kazimierza Króżela, misjonarza pracującego w Tanzanii, który przypomniał:

„Nieważny jest kolor skóry, ale kolor serca. U wszystkich ten sam!”

Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślali, że mimo przeszkód związanych z remontem czy pandemią sprzed kilku lat, ŚWIĘTO DZIECI GÓR pozostaje miejscem wyjątkowym – pełnym serdeczności, muzyki i dziecięcej pasji. Nie zabrakło też wzruszającej wymiany upominków między zespołami oraz nadziei na „normalny” przebieg festiwalu po latach ograniczeń.

Na podstawie: MCK Sokół

Autor: krystian