Policja Nowy Sącz: Dziś ogólnopolskie działania policyjne pn. PASY”
14 marca w całym kraju Policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą PASY. Mają one na celu egzekwowanie od kierujących i pasażerów pojazdów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.
Działania PASY to również zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.
Pamiętajmy, że niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.
Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.
Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa?
- Muszą przylegać płasko do ciała
- Pas powinien być napięty
- Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha (oznaczenie nr 1 na rysunku)
- Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku (oznaczenie nr 2 na rysunku).
Młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, które należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Ryzyko występuje w obu tych przypadkach dlatego zawsze należy przewozić dziecko zgodnie z wymogami przepisów prawa: w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewozu dzieci.
- Pas pionowy powinien opierać się na ramieniu dziecka, a nie na szyi
- Nie wolno układać pasa pod rączkami dziecka lub za jego plecami
- Pas biodrowy powinien przechodzić na wysokości miednicy (opiera się na kościach biodrowych),a nie na brzuchu.
Jazda małego pasażera bez fotelika to zawsze duże ryzyko. Nie chodzi tylko o wypadek. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć przez siedzenie uderzając w elementy samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.
PAMIETAJ, PASÓW NIE ZAPINASZ DLA POLICJI. ZAPINASZ JE DLA SIEBIE, ABY CHRONIĆ ŻYCIE W RAZIE WYPADKU!
__
Źródło: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
_Grafika pochodzi ze strony: www.bezpieczniwpasach.pl _
Fot. KMP w Nowym Sączu
Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, nowy-sacz.policja.gov.pl/, nowy-sacz.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/dzis-ogolnopolskie-dzialania-policyjne-pn-pasy
Autor: krystian