UM Nowy Sącz: Prezydent wsłuchuje się w głosy przedstawicieli mieszkańców miasta
Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego
Władze Nowego Sącza, na czele z prezydentem miasta Ludomirem Handzlem, spotkały się z przedstawicielami zarządów 25. nowosądeckich osiedli. Poruszano głównie sprawę organizacji Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza, ale rozmawiano także o problemach, z jakimi mieszkańcy poszczególnych osiedli borykają się od wielu lat.
Przedstawiciele zarządów osiedli Nowego Sącza skarżyli się między innymi na brak reakcji w nagłych sytuacjach, jak na przykład konieczność posprzątania dzikich wysypisk śmieci, naprawa urządzeń na placach zabaw, czy choćby załatanie dziury w chodniku bądź jezdni.
Wiceprezydent Artur Bochenek, odpowiadając na te skargi, zapowiedział powstanie zakładu gospodarki komunalnej.
-Zaskoczyło mnie, że miasto wielkości Nowego Sącza, nie ma własnych służb interwencyjnych. Chcemy stworzyć brygadę, która będzie miała co robić każdego dnia. Wszystkie zadania, takie jak na przykład sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni, konserwacja placów zabaw, są zlecane firmom zewnętrznym, co dużo kosztuje i jest poza kontrolą miasta - mówił wiceprezydent._
_- Przeanalizowaliśmy wszystkie spółki i jednostki. Okazało się, że w jednej jednostce zatrudniony jest ogrodnik, a w innej dwunastu pracowników gospodarczych nie ma co robić w lecie, za to w zimie już tak. W jednej jednostce jest podkaszarka czy koparka, które są używane zaledwie kilka razy w roku. Zbierzemy to w jedną całość, damy do koordynowania jednej osobie bądź jednostce. Będziemy mieć ekipę, która będzie działała na rzecz poprawy wyglądu miasta i zapewnienia bezpieczeństwa - podkreślił.
Sekretarz Miasta Piotr Lachowicz mówił z kolei na temat budżetu obywatelskiego. Zapoznał uczestników spotkania z przepisami w tym zakresie.
-_Od tego roku zmieniły się przepisy i to Rada Miasta będzie określać, w drodze uchwały, wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. Władze miasta przygotowały już wstępny projekt i radni ustalą, jak ta uchwała będzie ostatecznie wyglądać. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu miasta, a zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego będą uwzględnione w uchwale budżetowej miasta na przyszły rok. W miastach na prawach powiatu, jakim jest Nowy Sącz, utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe.
_ Pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego mogą być przeznaczone na realizację projektów ogólnomiejskich, grup osiedli lub podzielone na każde osiedle.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele zarządów osiedli otrzymali ankietę, w której mieli się wypowiedzieć, czy chcieliby, aby środki na zadania publiczne finansowane z budżetu obywatelskiego, były podzielone na istniejące obecnie 25. osiedli, tak aby na każdym z nich można było zrealizować wybrane przez mieszkańców zdanie.
Prezydent Ludomir Handzel zapowiedział, że chce spotkać się z przedstawicielami każdego osiedla, tak aby mógł rozeznać, z jakimi problemami borykają się ich mieszkańcy. Chce także wysłuchać, jakie pomysły mają na poprawę tych problemów.
Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z obecnymi na nim dyrektorami wydziałów Urzędu Miasta oraz miejskimi radnymi.
Autor: Biuro Prasowe UM Dodano: 2019-03-23 14:53:47
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/20744
Autor: krystian