UM Nowy Sącz: Jerzy Giza honorowym obywatelem Nowego Sącza

2 min czytania

Profesor oświaty Jerzy Giza historyk, pedagog i działacz niepodległościowy otrzymał akt nadania Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza (8 listopada). Wręczenie z udziałem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Nowego Sącza z okazji 727. rocznicy lokacji naszego grodu.

W laudacji na cześć Jerzego Gizy wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Artur Czernecki podkreślił wybitne zasługi profesora dla Nowego Sącza, zwłaszcza w obszarze przywrócenia pamięci o wybitnych wojskowych, związanych z naszym miastem.

Miłość do Nowego Sącza ma we krwi

Prof oświaty Jerzy Giza (rocznik 1957) jest synem Tadeusza i Jadwigi Kucz, herbu Łada. Rodzina kultywowała patriotyczne tradycje przodków, walczących w powstaniu styczniowym i kampanii wrześniowej. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Był założycielem pierwszej niepublicznej szkoły podstawowej w kraju.

Doprowadził do założenia towarzystwa imienia generała Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Towarzystwo działało tylko cztery lata, bowiem za godzenie w żywotne interesy państwa zostało rozwiązane przez władze komunistyczne.

Bodaj najcenniejsze spośród licznych aktywności profesora są wydawnictwa dotyczące sądeckich bohaterów. Wśród nich są: Nowosądecka lista katyńska (wydanie pierwsze i drugie), Sądeccy generałowie w służbie polskiej i obcej , Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu rejestr zasłużonych, Sądeccy Kawalerowie Virtuti Militari 1918-1920.

- Ktoś trafnie podsumował, że miłość do Nowego Sącza i historii ma we krwi. Swoją działalnością wypełnia cytat Cypriana Kamila Norwida: Ludzie czynu są ci, co nie zależą od miejscowości, ale miejscowość od nich zależy… - czytamy w laudacji.
**
**

Zadbać o przywrócenie pamięci

- Tak, starałem się zadbać o przywrócenie zbiorowej pamięci Nowego Sącza nazwisk naszych bohaterów, bo byli to, żeby użyć określenia Zygmunta Nowakowskiego, z pamięci naszej Ojczyzny synowie. Bo była to taka szlachta prawdziwa, której nazwiska nie widnieją często w herbarzach błękitnych, ale zawsze w tych herbarzach czerwonych: czerwonych od krwi własnej, utoczonej na polach bitew powiedział Jerzy Giza.

W podziękowaniach za obdarzenie zaszczytnym tytułem wiele miejsce zajęli rodzice - zwłaszcza matka - którzy zaszczepili w nim miłość do ojczyzny. Jerzy Giza podkreślał swoje przywiązanie tradycji sądecko podhalańskiej. Na dowód tego ofiarował sądeckim pogranicznikom maskę pośmiertną marszałka Józefa Piłsudskiego do nieistniejącego jeszcze muzeum Straży Granicznej.

W uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 727. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza udział wzięli inni honorowi obywatele naszego miasta: ks. prałat Stanisław Czachor, Krzysztof Pawłowski i Zbigniew Konieczek, sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz liczni przyjaciele i współpracownicy Jerzego Gizy. Władze Nowego Sącza reprezentowali: prezydent Ludomir Handzel, wiceprezydenci Magdalena Majka i Artur Bochenek oraz radni Rady Miasta.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-09 11:53:19

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/wydarzenia/22321

Autor: krystian