Decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie miasto Nowy Sącz musi wstrzymać dopłaty do błękitnego węgla. Paradoksalnie postanowienie RIO zapadło w dniu „Europejskiego Dnia Czystego Powietrza”. Podczas briefingu prasowego wiceprezydent Magdalena Majka oraz dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz zapewnili mieszkańców, że Miasto Nowy Sącz odwoła się od tej niezrozumiałej decyzji. 

- Nie zgadzamy się z tym postanowieniem i uważamy że RIO podjęło złą decyzję – powiedziała wiceprezydent Magdalena Majka. – Niestety do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy musieliśmy wstrzymać dopłaty do Błękitnego Węgla.

Regionalna Izba Obrachunkowa swoją decyzję argumentowała tym, że dopłaty do błękitnego węgla nie są inwestycją z punktu widzenia prawa ochrony środowiska.  Z takim stwierdzeniem nie zgadza się dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz. 

– Kompletnie zignorowano stanowisko Miasta Nowego Sącza i opinie załączone do wyjaśnienia tej sprawy. Za jakiś czas błękitny węgiel będzie sprzedawany w Irlandii, Anglii i Niemczech, a mieszkańcy Nowego Sącza, przez takie decyzje będą dusić się od smogu. Nie złamaliśmy w niczym prawa i jest to jedynie interpretacja Regionalnej Izby Obrachunkowej na zasadzie nie, bo nie. Chcę również podnieść inną kwestię. Według medialnych doniesień cytowanych również przez stronę rządową, w Polsce w tym sezonie grzewczym około 40 tysięcy ludzi umrze, lub będzie miało skrócone życie na skutek niskiej emisji i smogu. Na tej liście znajdą się również mieszkańcy naszego miasta, a jesteśmy w tak kuriozalnej sytuacji, że mamy narzędzie do walki ze smogiem oraz finansowanie, jednak nie możemy tego zastosować. 

W trakcie briefingu prasowego wiceprezydent Magdalena Majka oraz dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz przedstawili również opinie radców prawnych, z których wynika, że decyzja RIO nie ma uzasadnienia prawnego. Przedstawiono również tekst  z- cy prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej Wojciecha Lachiewicza, który w pozycji opublikowanej pt. "Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego" pisze: „(…) Bez wątpienia inwestycja to działalność (aktywność) przynosząca nowe aktywa, przy czym w sferze ochrony środowiska nie można skutecznie bronić poglądu, że te aktywa to wyłącznie wytworzone w rezultacie poniesionych nakładów środki trwałe, a osiągnięcie walorów lub korzyści o innym charakterze nie uzasadnia wniosku o ich powstaniu w wyniku inwestycji w omawianym obszarze. Inwestycję w środowisko to działania służące zachowaniu i przywróceniu jego równowagi, pokazujące wymierne tym zakresie rezultaty.(...)”.

TREŚĆ OPINII

 

Do tej pory sprzedano 40 ton błękitnego węgla. Ekologiczne paliwo jest nadal dostępne na sądeckich składach opałowych w cenie 1410 zł brutto za tonę. Pamiętajmy także o tym, że Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadził II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Nowym Sączu.

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-15 14:27:41