Policja Nowy Sącz: Wykorzystaj Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa by pomóc innym
Spieszysz się? Krępujesz się zadzwonić? Myślisz, że zgłoszenie może pochłonąć sporo czasu i pozbawić Cię anonimowości? Nic bardziej mylnego! Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinformuj Policję o określonym zdarzeniu. Jednym z nich jest sytuacja bezdomnych, która w wielu przypadkach może być istotna dla służb. Jeśli nie jest to sprawa o charakterze niecierpiącym zwłoki, skorzystaj z aplikacji i daj nam znać. Jedno kliknięcie może uratować komuś życie!
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Aplikacja jest stale modernizowana tak, aby powiększać katalogi tematyczne i w rezultacie w pełni zaspokoić oczekiwania zgłaszających. Dlatego w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o danym problemie. O ile, co niezwykle istotne, nie wymaga pilnej interwencji. Sama aplikacja bądź strona internetowa nie jest skomplikowana, dlatego bardzo prosto jest nanieść na mapę interesujące nas zagrożenie. Wśród nich wyróżnić można kategorię osoba bezdomna wymagająca pomocy ”. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury spadają poniżej zera. Choć w tym roku zimy stulecia spodziewać się raczej nie można to nie oznacza, że osoby pozbawione dachu nad głową są w pełni bezpieczne. Ty zgłaszasz mobilnie, my reagujemy i razem pomagamy! Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie. Zatem jedno kliknięcie robi różnicę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Pamiętaj. Jedno kliknięcie może uratować komuś życie!
Sądeccy policjanci już kilka miesięcy temu rozpoczęli działania, w ramach których niosą pomoc osobom bezdomnym i narażonym na wychłodzenie. Warto dodać, że funkcjonariusze w tej materii wspierani są przez przedstawicieli innych służb i instytucji. Wymienione działania mają na celu chronić życie takich osób oraz zapobiec zgonom z wychłodzenia organizmu. Policjanci objęli więc nadzorem miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Kontrolują między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania osób bezdomnych doprowadzają je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których mogą otrzymać fachową pomoc. Przekazują też informacje o noclegowniach, środkach higieny oraz posiłkach, które mogą otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach.
Policjanci zwracają też szczególną uwagę na przebywające na wolnym powietrzu osoby nietrzeźwe, które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Po napotkaniu takich osób, doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub do wytrzeźwienia.
Apelujemy też do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu, by zwracali uwagę na znajdujące się w ich najbliższym sąsiedztwie osoby samotne i bezradne oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach. Prosimy o informowanie o takich osobach Policję lub Ośrodki Pomocy Społecznej, gdyż niejednokrotnie tylko wczesna reakcja może zapobiec śmierci takich osób.
_Tekst: KGP (_www.policja.pl _)_oraz KMP Nowy Sącz. Foto: KMP Nowy Sącz
Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, nowy-sacz.policja.gov.pl/, nowy-sacz.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/wykorzystaj-krajowa-mape-zagrozen-bezpieczenstwa-pomoc-innym
Autor: krystian