UM Nowy Sącz: Oddychamy tym co palimy” konferencja prasowa

2 min czytania

W sali reprezentacyjnej Ratusza odbyła się konferencja prasowa, podczas której zastępca prezydenta Magdalena Majka oraz dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz przedstawili szczegóły walki z zanieczyszczeniem powietrza na terenie Miasta Nowego Sącza.

Zastępca prezydenta Magdalena Majka podkreśliła, że przede wszystkim to mieszkańcy mają największy wpływ na poziom zanieczyszczeń powietrza.

- _To bardzo ważny temat dla mieszkańców Nowego Sącza. W ostatnim rankingu miast polskich Nowy Sącz znalazł się na niechlubnym 4. miejscu w kategorii miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Chcemy powiedzieć o działaniach jakie podejmujemy i o możliwościach jakie stwarzamy, by redukować zanieczyszczenia. Musimy pamiętać o tym, że oddychamy tym co palimy. Będziemy przypominać o tym mieszkańcom na różne sposoby _ powiedziała zastępca prezydenta Magdalena Majka.

Dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz przedstawił efekty walki ze smogiem na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

- _Chciałem podsumować ostatnie działania Urzędu Miasta Nowego Sącza. Z programu rządowego Czyste Powietrze” Wydział Środowiska udzielił 1500 porad, co zaowocowało złożeniem 497 wniosków na wymianę starych kotłów _ mówił Grzegorz Tabasz.

Pozostałe działania podjęte w latach 2018-2020:

  • Zakończenie programu wymiany kotów na paliwa stałe likwidacja 210 palenisk

  • Inwestycje MPEC: rozbudowa sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Kilińskiego - 1,5 km nowej sieci, podłączony szpital i w kolejnych latach podłączeni kolejni klienci z tamtego obszaru, którzy zrezygnują z indywidualnych palenisk.

  • W2021 r. kolejne inwestycje MPEC: zostanie wybudowane blisko 2 km nowych sieci, podłączymy nowych odbiorców, którzy zrezygnują z indywidualnych palenisk.

  • MPEC: modernizacja kotłowni i przejście na biomasę dzięki inwestycji w nowe instalacje. Jeszcze większe obniżenie emisji w tym CO2,

  • 2021rok: własny program dotacyjny wymiany kotłów na paliwa stałe dla mieszkańców Nowego Sącza, którzy posiadają nieczynny przyłącz gazowy na budynku,

  • Zmniejszenie ilości dni z przekroczeniami pyłów PM 10

  • 2018rok 89 dni,

  • 2019rok 71 dni,

  • do grudnia 2020 55 dni.

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-12-03 11:52:35

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/24395

Autor: krystian