Stara mądrość mówi: inwestycja we właściwe płaszcze zimowe męskie zawsze się opłaca. Jeśli więc chcesz nosić płaszcz zimowy dłużej niż jeden sezon, powinieneś mieć w swojej szafie (przynajmniej) jeden z tych pięciu klasycznych modeli.
Dlaczego warto kupować płaszcze zimowe męskie?
W naszym klimacie niestety nie zawsze możemy liczyć na piękną, polską złotą jesień i lekką zimę. Kiedy za oknem plucha, wieje wiatr i zaczyna padać śnieg, czas pomyśleć o cieplejszym okryciu. Jednak puchówki i sportowe kurtki zostawmy sobie na narty albo inne zimowe atrakcje. Pomimo aury, możemy sobie pozwolić na to, żeby nadal wyglądać z klasą. Z pomocą przychodzą nam płaszcze zimowe męskie. Początkowo szyte były dla żołnierzy brytyjskiej marynarki wojennej, stąd też ich nazwy. Są doskonałym wyborem dla mężczyzn, którzy lubią wyglądać elegancko w każdych warunkach.
Rodzaje płaszczy
Płaszcze zimowe męskie możemy podzielić na cztery podstawowe rodzaje. Dyplomatka zazwyczaj sięga do kolan. Najlepiej wygląda z garniturem, ale spokojnie możną połączyć ją również z dżinsami. Produkowana najczęściej w ciemnych odcieniach.
Bosmanka pierwotnie była dostępna tylko w kolorze granatowym, wykonana jest zazwyczaj z grubszego materiału. Często można znaleźć taki płaszcz z guzikami w kształcie kotwicy, gdyż były szyte dla bosmanów.
Budrysówka z kolei to płaszcz z grubej wełny. Wyróżnia się charakterystycznym kapturem i czterema drewnianymi guzikami, również w kształcie kołków. Ostatnim rodzajem jest trencz, który miał służyć ochronie przed deszczem więc najbardziej popularne są modele wykonane z gabardyny- mocno tkanej wełny o skośnym splocie, dzięki której płaszcz jest nieprzemakalny.
Jak wybrać odpowiedni płaszcz?
Kupując zimowy płaszcz, trzeba dobrze zastanowić się nad funkcją, którą ma on spełniać. Czy ma głównie chronić przed zimnem, czy być eleganckim okryciem wierzchnim. Czy chcemy go nosić codziennie, czy tylko na specjalne okazje? Na pewno musimy omijać płaszcze wykonane z materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza.
Najbardziej odpowiednim materiałem jest wełna, która będzie dobra za równo jesienią, kiedy bywa jeszcze ciepło, jak i zimą gdy temperatura spada sporo poniżej zera. Dobrze jest również wybrać płaszcz z kołnierzem, który w razie porwistego wiatru można postawić i dodatkowo ochronić się przed zimnem.
Długość płaszcza należy dopasować do swojej sylwetki. Prościej mają tutaj wysocy mężczyźni, którzy mogą sobie pozwolić na niemal każdą długość. Długi płaszcz pozwoli im troszkę zmniejszyć swoje ciało. Natomiast jeżeli panowie są niżsi, zdecydowanie poleca się krótsze płaszcze. Długie mogą optycznie skracać nogi. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest płaszcz długości do kolan- wygodniej w nim prowadzić samochód i ciężej wybrudzić.
Do wyboru mamy również płaszcze dwurzędowe i jednorzędowe. Ten pierwszy dla panów o smukłej sylwetce, ponieważ dwa rzędy guzików optycznie ich poszerzą. Panowie "z lekkim brzuszkiem" zdecydowanie powinni wybrać jednorzędowy, który delikatnie wysmukli ich posturę.
Należy również zastanowić się, co będziemy nosić pod płaszczem i nie kupować takiego, który ciasno przylega do naszego ciała. W tym celu najlepiej jest mierzyć płaszcz na marynarkę.
Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów. Najbardziej uniwersalnym jednak jest czerń. Niemal nie widać na niej zarudzeń i w dodatku pasuje do wielu okazji- czerń mężczyźni mogą założyć zarówno na ślub jak i na pogrzeb.
Dobrze dopasowane płaszcze zimowe męskie będą nam służyć wiele, wiele lat. Ta część garderoby jest ponadczasowa i nigdy nie wyjdzie z mody. Dlatego warto doinwestować i wybrać taki, w którym wyglądamy i czujemy się dobrze, a będzie to zakup na lata.