Nie tylko WIG. Oto najlepsze, dynamicznie rozwijające się indeksy giełdowe

3 min czytania
Nie tylko WIG. Oto najlepsze, dynamicznie rozwijające się indeksy giełdowe

Mimo że polski WIG pozwala osiągać atrakcyjne zwroty, to każdy portfel powinien być odpowiednio zdywersyfikowany i w jego skład powinny wchodzić inne aktywa. Jeśli mamy stosunkowo niewiele czasu na analizy, dokonywanie transakcji, to powinniśmy wybrać inne indeksy giełd pieniężnych. Część z nich odnotowała w ostatnich latach bardzo wysokie stopy zwrotu. Warto mieć świadomość, że historyczne dane nie mają bezpośredniego wpływu na przyszłość notowań danej giełdy. O czym warto pamiętać, decydując się na inwestowanie?

Światowe giganty godne uwagi

Amerykańskie indeksy Dow Jones, S&P 500 i NASDAQ 100, azjatyckie NIKKEI 225 i SHANGHAI czy europejskie FTSE 100 i DAX należą do państw o najsilniejszych gospodarkach. Patrząc na historyczne dane, każdy z nich pozwalał uzyskiwać wysokie stopy zwrotu w długim okresie. O sile amerykańskiego indeksu może świadczyć fakt, że w dużą część aktywów inwestuje się w celach emerytalnych. Dzięki temu indeksy powinny być bardziej stabilne.

Co ważne, tak duże gospodarki są w stanie aktywnie dbać o spółki notowane w ramach tych indeksów. W konsekwencji jakiekolwiek kłopoty tych przedsiębiorstw nie powinny wpływać znacząco na kształtowanie się całego indeksu. Sigg.org.pl zwraca też uwagę na to, że dużą zaletą jest również powszechna ich dostępność u polskich brokerów i w domach maklerskich popularnych instrumentów podążających za wartością indeksu. Artykuł znajdziesz pod tym adresem: https://www.sigg.org.pl/jak-grac-na-gieldzie-rady-dla-poczatkujacych/.

Skandynawska moc w OMX Nordic 40

Prawdopodobnie najstabilniejszą grupą gospodarek są te należące do państw skandynawskich. Przedsiębiorstwa są stosunkowo duże (np. Nokia, Volvo, Carlsberg, KONE) i prowadzą rozważną politykę inwestycyjną. Mimo że czasami znajdziemy przypadki agresywnie grających spółek, to po kryzysie z 2008 roku są one rzadkością.

Na OMX Nordic 40 są notowane spółki z Danii, Finlandii i Szwecji. Ponadto mogą być notowane spółki islandzkie (o ile osiągną odpowiednią kapitalizację). Warto zauważyć, że przed koronakryzysem, OMC Nordic 40 spadł do wartości ok. 1260 pod koniec marca, kiedy pod koniec lutego było to rekordowe 1820. Indeks odrobił straty latem i w marcu 2021 roku przekroczył 2000 punktów. Wielu inwestorów wskazuje, że jest to jeden z najbezpieczniejszych indeksów, który odnotowuje dynamiczne wzrosty.

Ciekawy indeks z Indii

Do grona dynamicznie rozwijającego się indeksu giełdowego warto zaliczyć indyjski BSE SENSEX. W jego skład wchodzi 30 spółek o ugruntowanej i dobrej sytuacji finansowej. Mimo że w Polsce takie spółki jak Larsen & Toubro, UltraTech Cement czy Bajaj Auto mało komu coś mówią, to są one niezwykle ważne dla gospodarki nie tylko Indii, ale również innych państw Azji Południowej.

W lutym 2020 roku indeks miał wartość 1450, w trakcie pandemii spadł do 500 punktów, a w ostatnim czasie przekroczył 1700 i dalej znajduje się w trendzie wzrostowym. Jednocześnie należy mieć świadomość, że polityka Indii jest bardzo nieprzewidywalna. Wybory do parlamentu odbywają się co 2 lata (wymiana 1/3 składu), a propozycje rządu bywają bardzo kontrowersyjne.

Mniejsza kapitalizacja to większe zyski

Niektórzy proponują również zainteresowanie się indeksami spółek o małej kapitalizacji, czyli np. amerykańskim Russellem 2000, lub polskim NewConnect. Notowanych jest tam bardzo wiele małych spółek. Oznacza to, że nie wystarczy, aby jedna osiągnęła bardzo wysoki wzrost. By zarobić, konieczna jest ogólna dobra kondycja wielu małych przedsięwzięć.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

nowosadecki24_kf