UM Nowy Sącz: 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego uroczystości w Nowym Sączu
Punktualnie o 17:00 - w godzinę W - przy pomniku Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego przy Alejach Batorego rozbrzmiały syreny, przypominające o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorami uroczystości był Nowosądecki Klub Gazety Polskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu i Urząd Miasta Nowego Sącza. Do zgromadzonych przemówił prezydent Ludomir Handzel. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ogrom poświęcenia ludności cywilnej Warszawy i podkreślił męstwo powstańców, a także wyraził swoją wdzięczność dla organizatorów za pielęgnowanie pamięci o powstańcach.
Uroczystość poprowadził Grzegorz Olszewski, a apel poległych odczytał Paweł Terebka. Modlitwę za poległych poprowadzili: kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ks. por. SG Robert Młynarczyk i ojciec Andrzej Baran SJ z Parafii Kolejowej. Wartę pełnili strzelcy z ZS Strzelec OSW Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz.
Na zakończenie obecni na uroczystości radni Miasta Nowego Sącza: Krzysztof Ziaja, Dawid Dumana, Tadeusz Gajdosz i przedstawiciele organizacji społecznych oraz Sądeczanie złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Podczas obchodów Harcerze z Hufiec ZHP Nowy Sącz odśpiewali również pieśni powstańcze.
Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora” Komorowskiego, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, w tak zwanej godzinie W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.
Planowano, że powstanie potrwa najwyżej kilka dni, jednak skapitulowało dopiero 3 października po 63 dniach walki. Poległo około 16 tysięcy powstańców. Historycy szacują, że w wyniku ostrzałów artyleryjskich, nalotów, a przede wszystkim w wyniku dokonywanych przez Niemców zbrodni wojennych, powstanie pochłonęło też życie nawet do 200 tysięcy cywilów.
Na skutek walk zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Po kapitulacji
Warszawa została doszczętnie zniszczona przez okupanta niemieckiego.
Dla podkreślenia znaczenia powstania warszawskiego dla tożsamości narodowej Polaków w 2009 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest corocznie 1 sierpnia.
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2021-08-01 17:33:15
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/wydarzenia/25178
Autor: krystian