Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego zaprasza na Zaduszki Literackie - poetycko-muzyczne spotkanie, wspominające życie i twórczość poetów z naszego regionu. Spotkanie poświęcone będzie w szczególności Wiesławowi Kolarzowi (1945-2001) - poecie, dziennikarzowi i publicyście pochodzącemu z Nowego Sącza, należącemu do grupy literackiej Tylicz.
Wydarzenie odbędzie się 5 listopada (piątek) br. o godz. 17:00 w Czytelni Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 11.
Zachęcamy do przyniesienia wiersza poświęconego Wiesławowi Kolarzowi bądź innemu zmarłemu poecie/ poetce.
*Spotkanie organizowane w ramach projektu „Sądeckie Dni Literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pali się fajka nocy
Pali się fajka nocy, przechodzi z ust do ust
Gwiazdami niebo broczy, stoi w wiklinie chłód
A Ziemia jak pies śpiący cicho leży u stóp
Pali się fajka nocy, płoną węgielki słów
Uczmy się uczmy się mówić cicho
Szeptem, wyschniętych traw
Otwartych w księgach liści
Szukając nowych prawd
[…]
/Wiesław Kolarz/
Wiesław Kolarz (1945-2001)
Pochodzący z Nowego Sącza poeta, należący do grupy literackiej Tylicz.
Urodzony 19 maja 1945 r. przy ul. ks. Piotra Skargi 5 w Nowym Sączu.Absolwent tutejszego I LO im. Jana Długosza z 1963 r. i polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach szkolnych i studenckich laureat nagród w konkursach recytatorskich, współtwórca Teatru Słowa Akapit w Nowym Sączu i Teatru Poezji Sowizdrzał w Żaczku, czyli sławnym akademiku UJ.
Instruktor kulturalno-oświatowy w Wytwórni Witraży w Krakowie, przez 5 lat animator kultury w tamtejszym zarządzie wojewódzkim Związku Młodzieży Wiejskiej, przewodniczący krakowskiego oddziału Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy i wiceprzewodniczący jego rady krajowej, współorganizator dorocznych Konfrontacji Ruchu Artystycznego Młodzieży KRAM w Myślcu n/Popradem. Od 1973 r. do końca życia dziennikarz „Gazety Krakowskiej”, a w niej m.in. sekretarz redakcji, zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu kulturalnego – w latach 1994-2000 redagował na łamach „Gazety Krakowskiej” cotygodniową rubrykę satyryczną „Kaduceusz”. Poeta, autor tomików wierszy, w tym utworów o tematyce sądeckiej, jak „Cafe Imperial” – od nazwy nowosądeckiego lokalu, „Sądeckie ulice”, „Malarz Nikifor”, „Prorok z Łabowej” (1972) i „Wiosna nad Dunajcem”, zresztą w wielu wierszach wspomina inne miejsca w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie. Uważał się za ucznia Jerzego Harasymowicza, lidera grupy poetyckiej Muszyna. W 1969 r. współzałożyciel sponsorowanej przez ZMW grupy literackiej Tylicz, główny organizator wydania i współautor almanachu „Tylicz”. Zmarł 22 listopada 2001 r. w Krakowie, jego skremowane prochy pochowano na tamtejszym Cmentarzu Batowickim, ale ich garść – zgodnie z ostatnią wolą zmarłego – rozsypano w jego ukochanej dolinie Roztoki w Rytrze.
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2021-11-03 12:59:09