Meble PRL – ikony polskiego wzornictwa

Po latach pozostawania w cieniu współczesnych projektów, design rodem z PRL na dobre wkradł się do polskich i światowych trendów wnętrzarskich. Jego niezwykła popularność wynika nie tylko z mody na vintage, ale i uświadomienia sobie wysokiej jakości i innowacyjności projektów z lat. 50., 60. i późniejszych, które obecnie są wnętrzarskimi białymi krukami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze meble tych czasów zarówno te, które znamy z mieszkań naszych rodziców i dziadków, jak i te, które nigdy trafiły do masowej produkcji. Ich niezwykłą wartość, potwierdza nie tylko estetyka wykonania, ale i wysokie ceny osiągane na portalach aukcyjnych oraz grupach dla fascynatów polskiego designu czasu PRL.

System mebli składanych Meblościanka Kowalskiego

Zanim setki projektów meblościanek zalały polskie sklepy meblowe, na początku lat 60. w Łódzkiej Fabryce Mebli powstał System mebli składanych Meblościanka Kowalskiego autorstwa Bogusława i Czesława Kowalskich. Był to mebel modułowy, który łatwo można było dopasować do swoich możliwości lokalowych. Solidna konstrukcja oparta była na półkach zwanych kasetonami, mocowanych do ścian bocznych śrubami motylkowymi. Projekt był na tyle uniwersalny, że sprzedawał się w szybkim tempie i wkrótce stał się symbolem polskiego PRL-u.

Fotel projektu Teresy Kruszewskiej

Jedną z najbardziej pomysłowych realizacji PRL-owskiego designu jest fotel autorstwa Teresy Kruszewskiej, który wyprodukowano z odpadów pofabrycznych. Opływowa stalowa konstrukcja podtrzymywała ażurowe siedzisko i oparcie wykonane ze stalowych rurek i igielitu. Do tej pory powstało wiele wersji pierwszego projektu, ale to oryginalny fotel jest przedmiotem pożądania kolekcjonerów z całego świata.

Fotel Tulipan

Kolejny projekt autorstwa Teresy Kruszewskiej jest jednym z jej najbardziej kontrowersyjnych projektów, gdyż w trudnych czasach PRL niełatwo było zapewnić regularne dostawy materiałów potrzebnych do wykonania fotela przypominającego swoim kształtem kielich tulipana. Mebel wykonany był z giętej sklejki i tkaniny w kolorze intensywnej czerwieni. Ten wyjątkowej urody fotel nigdy nie trafił do masowej produkcji właśnie ze względu na problemy z dostępnością niezbędnego do jego wykonania tworzywa.

Fotel 300-177 Zajączek

Fotel produkcji Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach zyskał swą wdzięczną nazwę ze względu na charakterystyczny układ nóg połączonych z trójkątnym, zwężającym się podłokietnikiem, który kształtem przypomina zajęcze uszy. Produkowany w latach 60. model był wielokrotnie odwzorowywany przez inne wytwórnie i zyskał miano ponadczasowego oraz kultowego mebla, które nadają klimat w wielu nieruchomościach na sprzedaż w Zakopanem.

Fotel RM58

Futurystyczny projekt autorstwa Romana Modzelewskiego powstał w 1958 roku i z pewnością można powiedzieć, że wyprzedzał swoje czasy. Na fotel wykonany z laminatu epoksydowego składała się niezwykle szeroka, obła bryła fotela kontrastująca z cienkimi metalowymi nogami, na których została umieszczona. Całość została wykończona na niezwykle modny wysoki połysk.

Materiał przygotowany przez portal Gethome.pl