Decyzja o budowie kominka zapada w coraz to większej liczbie naszych domostw. Nic dziwnego, gdyż konkurencyjne ceny, profesjonalna i rzetelna obsługa na każdym etapie prac sprawia, że kominek domowy staje się bardzo łatwą, ale treściwą inwestycją. Co jednak warto wiedzieć przed samą budową kominka domowego? Podpowiemy i zaproponujemy rozwiązania właśnie w tym artykule. Koniecznie przejdź do dalszej jego części!

Usytuowanie kominka

Jest to jeden z najważniejszych aspektów dotyczący budowy samego komika. Wbrew pozorom odpowiednie jego usytuowanie jest bardzo ważne jeżeli chodzi o bezpieczeństwo samych domowników. Miejsce powinno być wszechstronne, jak najbardziej oddalone od łatwopalnych materiałów. W zależności od rodzaju kominka - z paleniska mogą wydobywać się iskry, co jest wysoce niebezpieczne dla naszego domu. Zbyt wysoka temperatura w otoczeniu kominka również będzie tutaj niebezpieczeństwem. Warto również zaplanować trochę wolnej przestrzeni dla naszego opału.

Etap projektowania domu

Jak najbardziej wczesne planowanie kominka będzie dla nas ogromnym atutem. Już podczas projektowania naszego przyszłego domu warto wziąć pod uwagę kominek właśnie. Wówczas ustalenie usytuowania będzie bagatelnie proste. Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszelkie parametry naszego kominka zostały wzięte pod uwagę.

 Co warto wiedzieć przed budową kominka domowego

Również tutaj warto zastanowić się nad tym na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy. Dzięki temu konkretnie będziemy mogli zdecydować się na usytuowanie kominka, dobór odpowiednich systemów (wentylację, płaszcz wodny, czy system dgp) czy wiele innych kwestii. Właśnie dlatego jak widać - jak najwcześniejsze planowanie zdecydowanie się nam opłaci. Jeżeli jednak planujesz zakup kominka domowego do już gotowego wnętrza - nic straconego! Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które świetnie sprawdzą się w dosłownie każdym wnętrzu. Tu znajdziesz bardzo dobrej jakości kominki na dolnymśląsku.

Moc kominka

Poza rodzajem kominka bardzo ważną kwestią jest sama moc wkładu kominkowego. Od niego zależeć będzie w głównej mierze komfort jaki będziemy odczuwać. Moc wkładu nie może być ani zbyt duża - ani zbyt mała. Zbyt mocno grzejący kominek doprowadzać będzie do przegrzania. W pomieszczeniu będzie panowała nieprzyjemna, wysoka temperatura, a przegrzewanie wkładu kominka może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia kominka. Zbyt niska moc nominalna wkładu sprawi, że pomieszczenie będzie niedogrzane, a sam system grzewczy okaże się niewydajny i droższy niż się spodziewaliśmy.

Moc kominka zależy od wielu różnych kwestii, w tym usytuowanie domu, rodzaj budownictwa, wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie czy zaciemnienie pokoju. Wszelkie obliczenia najlepiej będzie zostawić fachowcowi z doświadczeniem, który wszelkie obliczenia wykona na własną rękę.

Jeżeli planujesz zakup kominka domowego to pamiętaj o tym, że na rynku jest aktualnie wiele profesjonalnych firm, które świadczą jak najbardziej kompleksowe usługi w tym zakresie. Nie pozostaje nam więc nic innego jak zaplanować nasz przyszły kominek domowy!