Koncert L’ARTE ORGANICA w Nowym Sączu z mistrzowską grą Poppeii Berden

2 min czytania
Koncert L’ARTE ORGANICA w Nowym Sączu z mistrzowską grą Poppeii Berden


W zabytkowej Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu rozbrzmiały niezwykłe dźwięki organów, które przeniosły słuchaczy w świat muzycznych emocji i refleksji. Holenderska artystka Poppeia Berden oczarowała publiczność podczas czwartego koncertu XXIII Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA, prezentując mistrzowskie wykonanie zarówno oryginalnych kompozycji, jak i transkrypcji znanych dzieł.

  • Wyjątkowy koncert organowy w sercu Nowego Sącza
  • Muzyczna podróż pełna emocji i refleksji w Nowym Sączu

Wyjątkowy koncert organowy w sercu Nowego Sącza

3 lipca w historycznych wnętrzach Bazyliki św. Małgorzaty odbyło się wydarzenie, które przyciągnęło miłośników muzyki organowej z całego regionu. To właśnie tam, w ramach XXIII Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA, odbył się czwarty koncert zatytułowany „Oryginał i transkrypcja”. Wieczór poprowadziła Anna Woźniakowska, której profesjonalizm i wyczucie tempa doskonale wpisały się w klimat tego muzycznego spotkania.

Gwiazdą wieczoru była Poppeia Berden – holenderska organistka związana z Bazyliką Najświętszej Maryi Panny w Maastricht. Jej interpretacje charakteryzowały się nie tylko techniczną perfekcją, ale także głębokim zrozumieniem przekazu muzycznego. Już od pierwszych taktów „Fantazji II” Petera Ebena słychać było precyzyjne prowadzenie narracji i subtelne operowanie barwą dźwięku, co pozwoliło utrzymać uwagę słuchaczy przez cały koncert.

Muzyczna podróż pełna emocji i refleksji w Nowym Sączu

Repertuar wieczoru był starannie dobrany, by oddać różnorodność form i nastrojów. Wśród utworów znalazły się m.in. nastrojowe „Clair de Lune” Louisa Vierne’a oraz medytacyjna „Sonata da Chiesa” Hendrika Andriessena, które wspólnie tworzyły atmosferę zadumy i skupienia. Choć tempo bywało momentami powolne, to dzięki wyważonej interpretacji artystki koncert zachował dramaturgię i nie pozwolił na nudę.

Druga część wieczoru przyniosła trzy transkrypcje fragmentów „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego. Szczególnie poruszająca okazała się wersja „Starego zamku”, gdzie melancholijna melodia nabrała niemal sakralnego charakteru dzięki brzmieniu organów. Z kolei dynamiczne „Bydło” ukazało pełnię możliwości wykonawczych Berden – zarówno pod względem artykulacji, jak i kontrastów dynamicznych.

Zwieńczeniem koncertu była finałowa część „Symphonie-Passion” Marcela Duprégo – Résurrection. Tutaj artystka zaprezentowała pełnię swojego warsztatu: wirtuozerię, kontrolę nad fakturą oraz dbałość o strukturę utworu. Mimo że program był bardziej refleksyjny niż dramatyczny, Poppeia Berden znakomicie udźwignęła ciężar narracji muzycznej, co zostało nagrodzone entuzjastycznymi brawami publiczności.

Na podstawie: Małopolskie Centrum Kultury

Autor: krystian