Okno podawcze – co czego służy i gdzie jest wykorzystywane?

Okna podawcze, nazywane również boksami kasowymi, mają na celu usprawnić obsługę petentów lub klientów w miejscach, gdzie priorytetem jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Możemy tu wskazać banki oraz instytucje publiczne. To zintegrowany system, w skład którego wchodzi wytrzymała szyba, blat oraz podajnik kasowy. W tym miejscu dowiesz się, do czego konkretnie służy okno podawcze oraz w jakich miejscach można się z nimi spotkać.

W jaki sposób wykonywane są okna podawcze?

Podstawą każdego okna podawczego jest odpowiedni pakiet szybowy. To właśnie szyba oddziela petenta od osoby świadczącej określoną usługę i ma zadbać o większe bezpieczeństwo. W zależności od specyfiki miejsca oraz norm, jakie musi spełniać obiekt, może to być po prostu wzmocnione szkło hartowane, szyba antywłamaniowa, a nawet szyby kuloodporne. Zastosowanie w produkcji boksów kasowych znajdują nawet lustra weneckie. Okno podawcze to system zintegrowany, w skład którego wchodzi nie tylko przeszklenie, ale również blat, podajnik kasowy oraz wszelkie udogodnienia niezbędne do prawidłowej obsługi klientów lub petentów. A zatem, otrzymujemy gotowy zestaw, który wystarczy przymocować do ściany. W każdej chwili można także zmienić lokalizację okna.

Czy boksy kasowe muszą spełniać konkretne normy?

To zależy od norm, jakie musi spełniać obiekt, do którego wybiera się okno podawcze. Najbardziej rygorystyczne normy dotyczą zazwyczaj miejsc, w których następuje przekazywanie dużych pieniędzy, wartościowych przedmiotów, poufnych dokumentów lub przedmiotów niebezpiecznych, np. broni. To decyduje o klasie szyb, jakie mogą być zastosowane w danym miejscu. A zatem, wybór odpowiedniego okna podawczego wymaga znajomości przepisów jakie obowiązują w odniesieniu do konkretnego obiektu. Oczywiście można również zdać się na pomoc wykwalifikowanych doradców.

Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji okien podawczych?

Biorąc pod uwagę, jak odpowiedzialne zadanie pełni okno podawcze, do jego produkcji wykorzystuje się przeszklenia wyposażone w najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe pakiety przeszkleń. Nierzadko są to specjalistyczne szyby antywłamaniowe i kuloodporne spełniające określone normy. Nieodzownym elementem jest także blat, który można wykonać z kamienia naturalnego, konglomeratu, metalu lub tworzywa sztucznego. Natomiast sam podajnik kasowy najczęściej wykonuje się z metalu.

Jaka jest cena okien kasowych wysokiej jakości?

To zależy od tego, jakie dokładnie materiały zostaną wykorzystane do produkcji, a także jaka będzie klasa szyb wstawionych w oknie podawczym. Dla przykładu, szyba kuloodporna będzie droższa od szyby antywłamaniowej lub zwykłej szyby wzmocnionej ze szkła hartowanego. Okno kasowe cena waha się zatem w przedziale od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Klient poznaje finalną cenę już po skonfigurowaniu odpowiedniego zestawu okna podawczego.

Gdzie wykorzystuje się boksy kasowe?

Profesjonalne i bezpieczne okna podawcze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędny jest wysoki poziom bezpieczeństwa osób, jak i mienia. Takie miejsca najczęściej mają związek z pieniędzmi, a zatem są to: banki, kantory, urzędy, placówki pocztowe, sklepy sprzedające bardzo wartościowe przedmioty. Do tego dochodzą instytucje publiczne, które każdego dnia obsługują petentów, przychodnie, a także placówki medyczne. Okno podawcze można zastosować także tam, gdzie przechowywane są niebezpieczne przedmioty, a zatem np. na strzelnicy lub na komisariacie policji.

Gdzie można zamówić okno podawcze na zamówienie?

Okna kasowe są wykonywane na indywidualne życzenie klienta. Jak już mówiliśmy, o specyfice samego okna podawczego decyduje także specyfika miejsca oraz normy, jakich musi przestrzegać dany obiekt. Jakościowe okna kasowe można bez problemu zamówić przez Internet, korzystając ze sklepów online wykwalifikowanych i certyfikowanych producentów. Plusem jest tutaj bardzo łatwa konfiguracja samego okna i możliwość zamówienia go w dowolne miejsce w Polsce. Klient otrzymuje gotowy i zintegrowany system, który można od razu przytwierdzić do ściany.