Z jakimi tworzywami najlepiej radzi sobie spawarka TIG? Zobaczmy!

Spawarki TIG są szeroko wykorzystywane w różnych zakładach. Jedną z ich podstawowych zalet jest uniwersalność i wysoka jakość spoin. W pracy z jakimi materiałami będą bezkonkurencyjne? Jakie są ich największe zalety? Poniżej przeczytasz więcej na ten temat.

Spawarka TIG – co to jest?

Spawarka TIG (Tungsten Inert Gas) to jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych we współczesnym spawalnictwie. Nazwa "TIG" odnosi się do stosowanych technologii: elektrody wolframowej (Tungsten) i gazu ochronnego (Inert Gas).

Alternatywnym określeniem jest GTAW (gas tungsten arc welding). Po przyłożeniu nietopliwej elektrody wolframowej do materiału powstaje łuk elektryczny o bardzo wysokiej temperaturze, który topi materiał oraz spoiwo. Nieustannie podawane są także gazy osłonowe.

Jak widać, podstawą jest nietopliwa elektroda wolframowa. Do osłony wykorzystuje się np. argon, hel lub mieszanki tych gazów. Spawarka inwertorowa TIG wyróżnia się dzięki temu wysoką mocą i precyzją. I to właśnie dzięki temu jest często wykorzystywana do prac wymagających dużej dokładności i trwałości.

Jaką spawarkę TIG wybrać?

Metoda TIG jest dziś jedną z podstawowych technologii spawania i znakomicie sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu i procesach. Czym powinny wyróżniać się urządzenia? Sprawdźmy na podstawie profesjonalnych spawarek TIG Cloos, które znajdziesz na tej stronie: https://www.cloos.pl/spawalnictwo/spawarki-tig,g56.

Zwróć przede wszystkim uwagę na:

  • Prąd spawania: upewnij się, że spawarka inwertorowa TIG zapewni nie tylko odpowiednią moc, ale również elastyczność.
  • Poziom ochrony: nie ma tu miejsca na żadne ustępstwa. Upewnij się, że spawarka TIG będzie spełniać wyśrubowane normy, a jej użytkowanie będzie bezpieczne dla zaangażowanych pracowników.
  • Wymiary i waga: kompaktowe urządzenia zapewnią zdecydowanie wygodniejszą pracę i znakomicie sprawdzą się w każdym zakładzie.
  • Renoma producenta: to również wyjątkowo ważna kwestia. Upewnij się, że wybierasz profesjonalny sprzęt, a dostawca będzie również w stanie zapewnić wsparcie w całym okresie użytkowania urządzenia.

Co można spawać metodą TIG?

Jedną z najważniejszych cech spawarek TIG jest uniwersalność. Tą technologią można spawać różne gatunki stali, zarówno stal niskostopową, jak i wysokostopową. Co jeszcze można spawać spawarką TIG? Aluminium oraz jego stopy to materiały, które wyjątkowo często są spawane z wykorzystaniem elektrod wolframowych. Doskonale radzą sobie również z innymi metalami niezależnymi czy mosiądzem.

Zalety spawarek TIG

Olbrzymia uniwersalność to niejedyna zaleta spawarek inwertorowych TIG. Z pewnością docenisz również bardzo wysoką jakość spoiny, która w większości przypadków będzie absolutnie czysta, a dalsza obróbka nie będzie konieczna.

Sam proces spawania pozwala spawaczowi na zachowanie dużej kontroli nad parametrami spawania. W praktyce TIG pozwala osiągnąć zdecydowanie lepsze rezultaty od metody MIG/MAG. Poza tym TIG umożliwia także spawanie bardzo cienkich blach bez ryzyka ich zniszczenia, z czym nie najlepiej radzą sobie alternatywne metody.

Wśród wad spawarek TIG najczęściej wskazuje się stosunkowo niską wydajność i nie najlepsze radzenie sobie z elementami o dużej grubości. Oczywiście podobnie jak w każdym innym przypadku, ostateczny rezultat, a także przebieg prac zależą przede wszystkim od zdolności spawacza. Te procesy są bardziej wymagające od spawania metodą MIG/MAG. Duży wpływ będzie miał również optymalny dobór spawarki TIG do potrzeb konkretnego zakładu.