Ćwiczenia wojskowe w całym kraju
W najbliższych tygodniach nasze drogi zamienią się w strategiczne trasy dla armii! Oto co musisz wiedzieć, by być gotowym na niespodziewane spotkania z wojskowymi koloniami.
  • Na polskich drogach zauważymy zwiększony ruch pojazdów wojskowych z powodu ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 oraz DRAGON-24.
  • Pojazdy będą eskortowane, minimalizując utrudnienia w ruchu.
  • Wzmożona ostrożność wśród kierowców jest kluczowa – nie wjeżdżaj pomiędzy pojazdy wojskowe.
  • Apelujemy o niepublikowanie w Internecie zdjęć i informacji, które mogłyby zdradzać lokalizację i ruchy żołnierzy.
  • Ćwiczenia są charakteru defensywnego i nie są skierowane przeciwko innym państwom.

W naszym kraju rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe pod nazwami STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24) i DRAGON-24 (DR-24), które wprowadzą nas w wir przygotowań obronnych NATO na ten rok. Celem tych manewrów jest przetestowanie gotowości obronnej oraz współpracy międzynarodowej pomiędzy państwami członkowskimi, z Polską pełniącą rolę jednego z głównych gospodarzy.

W związku z tym, aż do końca maja możemy spodziewać się zwiększonego ruchu pojazdów wojskowych na głównych trasach komunikacyjnych takich jak autostrady, drogi ekspresowe oraz drogi krajowe. Manewry te stanowią doskonałą okazję do ćwiczenia koordynacji transgranicznej oraz współpracy z państwami partnerskimi, w tym z przyjęciem i przerzutem sił sojuszniczych.

Mimo że organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by ruch wojskowy wpłynął na codzienne życie mieszkańców jak najmniej, apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu przejeżdżających kolumn. Przede wszystkim, należy unikać wjeżdżania pomiędzy pojazdy konwoju wojskowego, co jest nie tylko niebezpieczne, ale i może zakłócać przeprowadzenie ćwiczeń.

Jednocześnie, w obecnych czasach, gdzie informacja jest tak łatwo dostępna, apelujemy do społeczeństwa o odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych. Publikowanie zdjęć i informacji na temat ruchów wojskowych, ich lokalizacji czy szczegółów operacji może nieświadomie wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe. Budujmy wspólnie świadomość na temat konsekwencji naszych działań w przestrzeni wirtualnej.

Zarówno STEADFAST DEFENDER-24, jak i DRAGON-24, są ćwiczeniami defensywnymi, mającymi na celu wzmocnienie gotowości obronnej oraz solidarności w ramach NATO. Przypominamy, że manewry te nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu, a ich głównym celem jest pokazanie jedności i gotowości do obrony przed ewentualnymi zagrożeniami.


Według informacji z: Powiat