Echo Trombity 2025 finał festiwalu orkiestr dętych w Nowym Sączu zaskoczył poziomem

W sercu Nowego Sącza rozbrzmiały dźwięki, które od lat jednoczą miłośników muzyki dętej. Finał 47. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY przyciągnął pasjonatów z całego regionu, prezentując niezwykłe talenty i niepowtarzalną atmosferę.
- Muzyczne emocje w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu
- Triumf Ryczowskiej Orkiestry i wielkie emocje podczas koncertu finałowego
Muzyczne emocje w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu
Od 27 do 29 czerwca 2025 roku Miasteczko Galicyjskie stało się areną zmagań najlepszych orkiestr dętych z Małopolski. To miejsce, znane z klimatycznych uliczek i historycznej zabudowy, po raz kolejny gościło muzyków, którzy swoimi występami podkreślili bogactwo lokalnej tradycji muzycznej. Wśród 55 zespołów startujących w eliminacjach powiatowych wyłoniono 26 finalistów, a na scenie pojawiło się ostatecznie 19 orkiestr, które zaprezentowały szeroki wachlarz repertuaru – od klasycznych kompozycji po nowatorskie aranżacje pełne energii i świeżości.
Każdy dzień festiwalu rozpoczynał się wyjątkowym sygnałem ECHA TROMBITY, skomponowanym przez płk. Franciszka Suwałę. Trębacze z różnych orkiestr – OSP im. Jana Muchy z Ciężkowic, Strażackiej Orkiestry Dętej z Filipowic oraz Miejskiej Orkiestry Dętej w Suchej Beskidzkiej – tworzyli tym samym symboliczne otwarcie wydarzenia, które od lat jest dumą regionu.
Triumf Ryczowskiej Orkiestry i wielkie emocje podczas koncertu finałowego
Rywalizacja była zacięta, a jury pod przewodnictwem ppłk SG dr hab. Stanisława Strączka miało trudne zadanie ocenić występy w trzech kategoriach zależnych od liczebności zespołów. W skład komisji weszli również dr Waldemar Groń, ppłk dr Paweł Joks, kpt. Stefan Żuk oraz sekretarz komisji Ewa Banaś. Po burzliwych obradach Grand Prix trafiło do Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa pod batutą Damiana Brani.
Występy urozmaiciły pokazy mażoretek, które dodały widowisku barw i dynamiki, wzbudzając entuzjazm publiczności zgromadzonej na terenie Miasteczka Galicyjskiego. Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie uroczyste wręczenie nagród podczas Koncertu Laureatów „MY, MAŁOPOLANIE”, który odbędzie się 21 września 2025 roku w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
“Festiwal to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim święto muzyki i wspólnota pasjonatów,” – mówił jeden z jurorów podczas finału.
Dla mieszkańców regionu to doskonała okazja, by poczuć dumę z lokalnych tradycji i cieszyć się niezwykłą atmosferą wydarzenia, które co roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników i widzów.
Opierając się na: Małopolskie Centrum Kultury
Autor: krystian