Co warto wiedzieć o pożyczkach krótkoterminowych?

3 min czytania
Co warto wiedzieć o pożyczkach krótkoterminowych?

Pożyczki krótkoterminowe zwykle są utożsamiane z pożyczeniem pieniędzy na kilka dni od znajomych czy rodziny. Osoby, które w ten sposób nie mogą dostać pożyczki idą do banku po kredyt.

Jednak tutaj okazuje się, że kredyty udzielane są na co najmniej kilka miesięcy. Można sobie pomyśleć, że spłacimy go od razu, jak otrzymamy wypłatę czy inny wpływ, ale to z kolei będzie dodatkowo płatne, co może być niekorzystne finansowo. I właśnie przez to zrobiła się luka na rynku, w którą wpasowały się firmy pożyczkowe z ofertą szybkich pożyczek na 7-60 dni. Z bardzo rozsądnymi warunkami oraz całkiem wysokimi kwotami możliwymi do pożyczenia. Co warto wiedzieć o takich pożyczkach?

Pożyczka to nie kredyt

Warto sobie wyjaśnić podstawową rzecz: kredyty udzielane są tylko przez banki. Natomiast pożyczek może udzielać każdy: osoby prywatne, firmy prowadzące działalność pożyczkową, SKOKi, ale też banki. Dlatego w prywatnych firmach, nazywanych często parabankami udzielane są tylko pożyczki. Kolejna kwestia to koszty.

Parabanki słyną z wysokich kosztów, a tymczasem pożyczka może być bezpłatna, nieoprocentowana i nieobłożona dodatkowymi kosztami. Wynika to z prawa cywilnego, na podstawie którego zawierane są umowy o pożyczkę. A banki udzielając kredytów muszą stosować się do prawa bankowego, które nie umożliwia wzięcia kredytu za darmo.

Pożyczka za darmo - gdzie tkwi haczyk?

Wedle prawa pożyczka może być jak najbardziej bezpłatna i nieoprocentowana. Dlatego oferty darmowych pożyczek są jak najbardziej realne i legalne. Jednak parabanki wykorzystują taką możliwość, aby kusić nowych klientów. Darmowa pożyczka jest przeznaczona dla nowych klientów firmy. Można więc to uznać za haczyk.

Warto też dokładnie przeczytać umowę i warunki promocyjne. Najczęściej darmowa pożyczka, aby koszty zostały promocyjne anulowane musi być spłacona terminowo, bez przedłużania terminu spłaty. W wypadku przedłużenia terminu spłaty lub samowolnemu przekroczeniu tego terminu, koszty zostaną dodane i pożyczka nie będzie już darmowa. Jeśli mamy pewność, że spłacimy pożyczkę na czas, to jak najbardziej taka oferta się opłaca.

Kto może dostać pożyczkę?

Dużo mówi się o tym, że są to pożyczki dla każdego. Po pierwsze trzeba spełniać minimum wieku ustalonego dla pożyczkobiorcy, które najczęściej wynosi 21 lat. Po drugie jest też maksymalny wiek i tu jest on podawany różnie, ale zwykle do 70 lat. Mimo, że nie trzeba posiadać zaświadczenia o dochodach z zakładu pracy, to sam dochód trzeba posiadać. Choć warto wiedzieć, że parabanki akceptują też umowy zleceni, dochody za wynajem mieszkania itd. Dochody podaje się w ramach oświadczenia.

Najczęściej we wniosku trzeba też podać aktualne zobowiązania czy tzw. koszty życia. Nie można w nich kłamać mimo, że sami wpisujemy kwoty. Jeśli parabank dopatrzy się błędów w kwotach możemy zostać posądzeni o próbę wyłudzenia pożyczki. Najlepiej jest spisać kwoty z dokumentów, aby się nie pomylić. Bardzo dużo wniosków jest odrzucanych choćby ze względu na literówki, a więc warto sprawdzić, co wpisaliśmy przed wysłaniem wniosku do weryfikacji.

Informacje dodatkowe

Na stronie Centrum Pożyczek 360 znajdziesz więcej informacji, sprawdź czym charakteryzuje się pożyczka bez bik i wiele innych.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

nowosadecki24_kf