UM Nowy Sącz: Kamraci w Nowym Sączu: rozpoczęło się Święto Dzieci Gór

2 min czytania

Już po raz 27. mali górale z trzech kontynentów spotykają się w Nowym Sączu na Święcie Dzieci Gór (21 lipca). Organizowana przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół impreza rozpoczęła się od spotkania delegacji zespołów z władzami miasta i regionu. Święto Dzieci Gór odbywa się pod patronatem prezydenta Ludomira Handzla i ze wsparciem miasta Nowego Sącza.

Tradycyjnie festiwal rozpoczął się od melodii, zagranej na trombicie przez długoletniego dyrektora artystycznego imprezy, Józefa Brodę. W imieniu organizatorów uczestników powitał dyrektor Sokoła, Antoni Malczak.

- Jak zwykle zaprosiliśmy na festiwal grupy dziecięce z różnych krajów powiedział Antoni Malczak. - Staramy się, żeby te grupy nie powtarzały się co roku. Zapraszamy od jakiegoś czasu siedem grup zagranicznych i sześć polskich. Grupy tworzą pary kamrackie, które mają od poniedziałku do soboty swoje dni narodowe - dodał dyrektor.

W tym roku poza góralami z naszego kraju przyjechały grupy z: Albanii (po raz pierwszy), Białorusi, Kałmucji (Rosja), Katalonii (Hiszpania), Słowenii, Lan Yu (Tajwan, także po raz pierwszy) i Węgier. Oprócz przedstawicieli władz witali ich członkowie jury pod przewodnictwem Benedykta Kafla.

Marszałka województwa reprezentowała przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska. Gośćmi honorowymi uroczystości byli posłowie na Sejm, Jan Duda i Andrzej Czerwiński. Zespołowi z Kościeliska towarzyszył sekretarz gminy, Mariusz Koperski. Obecni byli również przedstawiciele władz Urzędu i Rady Miasta, wśród nich przewodniczący Komisji Kultury, Sztuki i Współpracy z Miastami Partnerskimi RM Leszek Zegzda, który podkreślił unikalną formułę festiwalu.

- Na początku nikt z nas nie śnił, że ten festiwal się tak pięknie rozwinie powiedział Leszek Zegzda. Nie ma żadnej przesady w tym, że dzięki festiwalowi do Nowego Sącza przyjechał cały świat: wszystkie kontynenty, bardzo wiele krajów. Bardzo wielu młodych ludzi poznało i Małopolskę i Nowy Sącz. Tutaj uczymy się wzajemnie przede wszystkim pokoju, bo to jest główne przesłanie tego festiwalu podkreślił radny.

Goście wymienili z gospodarzami symboliczne podarki, a wieczorem, o godz. 19:30, rozpocznie się festiwalowy maraton: pochód i koncert inauguracyjny. Codziennie, aż do soboty, o godz. 11:00 przed ratuszem prezentować się będą pary kamrackie, a o godz. 19:00 w hali MOSiR-u odbędą się główne koncerty zespołów.

WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI: Z powodu opadów koncert został PRZENIESIONY DO HALI MOSiR-u przy ul. Nadbrzeżnej. Początek - godz. 20:00.

Autor: Biuro Prasowe
Dodano: 2019-07-21 14:30:06

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/21613

Autor: krystian